جزیره کودکان- جانوران شگفت انگیز
بزمجه: یادگار دایناسورها

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۴/۳۱ | 
AWT IMAGE
نام من بزمجه است. بزمجه یک سوسمار است، سوسماری بی‌آزار که نه زهر دارد و نه دندان که بتواند گاز بگیرد. برخی از انسان‌ها گمان می‌کنند که بزمجه‌ها خطرناک هستند. برخی از آن‌ها گمان می‌کنند ما شیر بزها و گوسفندان را می‌خوریم. اما غذای بزمجه فقط حشره‌، سوسمار، مار و تخم جانوران دیگر است. 
    یک روز یک بزمجه راه خانه‌اش را گم کرده بود و به ایستگاه اتوبوس در شهر تهران رسید. شاید می‌خواست با اتوبوس به خانه بازگردد. مردم بسیار ترسیده بودند. یکی از آن‌ها به آتش‌نشانی زنگ زد. آتش‌نشان مهربان بزمجه را گرفت و به باغ‌وحش داد. آن‌ها از بزمجه نگه‌داری می‌کنند.

AWT IMAGE

من در بیابان زندگی می‌کنم و اگر در روستا یا شهری نزدیک بیابان دیده شدم، یعنی راهم را گم کرده‌ام. من هم مثل شما ممکن است بترسم. در این هنگام سراسیمه میشوم و از خودم صداهایی بیرون میدهم تا دیگران را بترسانم. از من نترسید، هرچند ممکن است ظاهرم ترسناک باشد.

AWT IMAGE

من از بازماندگان دایناسورها به شمار می‌آیم. همچنان‌که بسیاری از دایناسورها بی‌آزر بودند، من هم بی‌آزارم. مراقب باشید اگر بچههای ما بی مادر شوند، به زودی نسل ما مانند نسل دایناسورها انقراض مییابد، یعنی ممکن است دیگر هیچ بزمجهای باقی نماند. ما که به شما آسیب نمیزنیم، شما چرا؟
AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه جزیره کودکان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=8.123.1079.fa
برگشت به اصل مطلب