جزیره کودکان- کتاب خوب
از پرنده‌ی دانا بپرس

حذف تصاویر و رنگ‌ها
AWT IMAGE

وقتی پرسشی دارید، آن را از چه کسی می‌پرسید؟ از پدر، مادر، معلم یا از یک دوست دانا؟ حالا تصور کنید اگر یکی از جانوران پرسشی داشته باشد، چه کار باید بکند. پاسخ پرسش‌های خود را از چه کسی باید بشنود؟ 

 

• لاک‌پشت دریایی می‌خواند بداند چرا باید برای تخم‌گذاری راه درازی را شنا کند!

• کرم شب تاب می‌خواهد بداند چرا شکمش نور می‌دهد!

• زرافه می‌خواهد بداند چرا گردنش بسیار دراز است!

• روباه گوش‌دراز می‌خواهد بداند چرا نباید به دیدن روباه قطبی برود!
• یوزپلنگ می‌خواهد بداند چرا شب‌ها بسیار تاریک می‌شود!

 


از کرم خاکی به پرنده‌ی دانا

پرنده‌ی دانای عزیز من یک کرم خاکی هستم و بسیار افسرده‌ام. می‌پرسی چرا؟ یک نگاه به من بینداز، البته اگر ارزشش را داشته باشم. من فقط یک لوله‌ی بندبند هستم. نه چشم دارم، نه بال، نه شاخک و نه پا. چرا باید بدن من تا این اندازه خسته‌کننده و ناجور باشد؟
                                           سرخورده‌‌ی گوشه‌گیر، به زیر برگ‌های پیر


از پرنده‌ی دانا به کرم خاکی
عزیزم! تو بهترین بدن را برای زندگی در زیر خاک داری. شکل دراز و صافت به تو کمک می‌کند زمین را به آسانی سوراخ کنی. بندهای بدنت ماهیچه‌هایی قوی دارند که تو را به درون این سوراخ‌ها می‌کشند و هل می‌دهند. هم‌چنین هنگامی که پرندگان می‌خواهند تو را از روی زمین بگیرند، همین ماهیچه‌ها کمک می‌کنند خودت را سفت نگه داری.
 خوش باش و به خودت افتخار کن! شما کرم‌های خاکی جانوران ارزشمندی هستید. شما گل و گیاهان در حال پوسیدن را می‌خورید و آن‌ها را به خاک بارور و بسیار خوب تبدیل می‌کنید. از سوراخ‌هایی که در خاک می‌سازید، اکسیژن و آب بیش‌تری در خاک فرو می‌رود و آن را برای رویش گیاهان سالم آماده می‌کند.

                                                               دوستدار شما: پرنده‌ی دانا


 

AWT IMAGE

مجموعه کتاب‌های «از پرنده‌ی دانا بپرس» را خانم کلر لولین نوشته و خانم کیت شپارد برای آن‌ها نقاشی کشیده است. سپس حسن سالاری این کتاب‌ها را از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه کرد و انتشارات فاطمی آن‌ها را منتشر کرده است. این کتاب‌ها جایزه هم دریافت کرده‌اند. نمونه‌ی صفحات کتاب درباره‌ی دایناسورها را دریافت کنید

نشانی مطلب در وبگاه جزیره کودکان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=8.122.1055.fa
برگشت به اصل مطلب