- تازه های پزشکی
سبزی‌ها را خام و پخته بخورید

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۸/۱/۲۴ | 

  پختن برای برنامه‌ی غذایی ما بسیار بنیادی است. این فرایند به ما کمک می‌کند بدون به کار بردن انرژی فراوان، بتوانیم غذا را گوارش دهیم. خوارکی‌هایی مانند فیبرهای گیاهی و گوشت خام، با پختن نرم می‌شوند وگرنه دندان‌های کوچک، آراواه‌های کم‌بنیه و دستگاه گوارش ما نمی‌توانستند از پس آن‌ها برآیند. شاید از خام‌خواران شنیده باشید که پختن باعث نابودی ویتامین‌ها و کانی‌های غذا می‌شود، باید بدانید که سبزی‌های خام نیز همواره به سود تندرستی ما نیستند.

  در یک پژوهش روشن شد که در یک گروه از خام‌خواران، مقدار ویتامین‌ A و ضداکسیدی به نام بتاکاروتن بالا اما مقدار ضداکسید دیگری به نام لیکوپن پایین است. بتاکاروتن در میوه‌ها و سبزی‌های زرد‌رنگ و سبز تیره و لیکوپن در گوجه فرنگی، هنداونه و فلفل سرخ به فراوانی پیدا می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که لیکوپن خطر دچار شدن به سرطان و حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد.

  پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند که پختن به راستی مقدار لیکوپن را در گوجه فرنگی افزایش می‌دهد. مقدار لیکوپنی به نام سیس‌لیکوپن پس از 30 دقیقه پختن در 88 درجه‌ی سلسیوس تا 35 درصد افزایش می‌یابد. دلیلش این است که پختن دیواره‌ی سلول‌های گیاهی را از هم می‌پاشند و به جذب برخی از مواد غذایی که به دیواره های سولی پیوند دارند، کمک می‌کند.

  ضداکسیدهایی مانند کاروتنوییدها و فولیک اسید از هویج، اسفناج، قارچ، کلم و فلفل پخته بیشتر جذب بدن می‌شوند. اما بخارپز کردن و جوشاندن به حفظ ضداکسید‌های سبزی‌ها و میوه‌ها کمک می‌کند تا این که آن‌ها در روغن سرخ شوند. به ویژه که پختن با روغن و در دمای بالا باعث تولید مواد سرطان‌زا در غذا می‌شود.

  پختن هویج باعث می‌شود بتاکاروتن بیش‌تری جذب بدن شود. بتاکاروتن ماده‌ی پیش‌ساز ویتامین A است که در بینایی نقش دارد. البته پختن باعث کاهش مواد سودمند دیگری به نام پلی‌فنول در هویج می‌شود. پلی‌فنول‌ها در پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی سودمندند. بنابراین، بهتر است هویج را خام و پخته بخوریم.

  منبع:

  Do vegetables lose their nutritional value when heated ? By Sushma Subramanian . Sciam.com March 31, 2009 

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=7.435.979.fa
برگشت به اصل مطلب