- تازه های پزشکی
شناسایی به‌هنگام پری‌اکلامپسی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۵/۱۰/۱۷ | 

پژوهشگان گزارش کرده‌اند که با یک‌ آزمون ساده خون می‌توان یکی از عوارض بسیار کشنده‌ی بارداری را سه ماه پیش از آن‌که نشانه‌های آن بروز پیدا کند، پیش‌بینی کرد . آنان دریافته‌اند هنگامی که دو پروتیین کلیدی در خون زنان باردار افزایش می‌یابد، آنان به سوی پری‌اکلامپسی پیش می‌روند. این پروتیین‌ها، که در روند پدید آمدن رگ‌های تازه اختلال به وجود می‌آورند، هدف‌های درمانی تازه‌ای برای این بیماری نیز می‌توانند باشند.

  دانش ما درباره‌ی پری‌اکلامپسی هنوز اندک است. پری‌اکلامپسی یکی از عوارض خطرناک بارداری است که در پنج درصد بارداری‌ها رخ می‌دهد. این اختلال یکی از عامل‌های اصلی زایمان پیش‌از هنگام در سراسر جهان است. اغلب بدون هشدار آسیب‌های خود را آغاز می‌کند و باعث افزایش فشار خون زنان می‌شود و آنان را در خطر گرفتگی رگ‌ها قرار می‌دهد. برخی زنان دچار تشنج می‌شوند و حتی می‌میرند. به این دلیل، پزشکان ممکن است بی‌درنگ بچه را به دنیا آورند، حتی اگر هفته‌های زیادی به زمان درست زایمان مانده باشد.

  ریچارد لوین از بنیاد ملی بهداشت کودکان و توسعه‌ی انسانی در بتسدا(در مریلند ایالات متحده‌ی آمریکا) و همکارانش نمونه‌های خون گرفته شده از 552 زن را در دوره‌ی بارداری‌شان بررسی کردند که 192 نفر از آن‌ها به سوی پری‌الکلامپسی پیش رفتند. آنان دریافتند در آن دسته از زنانی که دچار پری‌الکلامپسی می‌شوند، مقدار دو پروتئین به نام اندوگلین محلول و sFlt1 ، بسیار افزایش می‌یابد؛ هر دو پروتئین در روند شکل‌گیری رگ‌های خونی اختلال ایجاد می‌کنند. بررسی‌ها آنان نشان داد که افزایش مقدار این نشانگرهای زیستی با افزایش 32 برابری در احتمال بروز پری‌اکلامپسی مرتبط است.

  هر چند هنوز راهی برای درمان پری‌اکلامپسی وجود ندارد، با یک آزمون کارآمد برای شناسایی این وضعیت که به طورگسترده در دسترس باشد، می‌توان زنانی را که به مراقبت پزشکی نیاز دارند شناسایی کرد و امکانات لازم برای عمل سزارین را برای آنان فراهم کرد .

  این آزمون در تشخیص زنان بارداری که به خاطر پری‌اکلامپسی دچار تشنج شده‌اند از زنانی که به دلیلی دیگر به این وضعیت دچار شده‌اند، می‌تواند به کارکنان اورژانس‌ها کمک کند. برای مثال، زن بارداری ممکن است به دلیل بیماری صرع دچار تشنج شود و در این حالت ضرورتی وجود ندارد که کودک او پیش از زمان خود به دنیا آورده شود. لوین در این باره می‌گوید:"اگر شما در آن زمان از آن زن نمونه‌ی خون بگیرید می‌توانید روشن کنید که آیا او پری‌اکلامپسی دارد یا نه."

  مارشال لندیمر از دانشگاه شیکاگو(در ایلینیوس ایالات متحده‌ی آمریکا) می‌گوید که امید است از پروتئین‌‌هایی مانند VEGF-121 که شکل‌گیری رگ‌های خونی را پیش می‌برند، بتوان برای درمان این بیماری بهره گرفت. یک بررسی مقدماتی نشان می‌دهد که این پروتئین نشانه‌های پری‌اکلامپسی را در خرموش‌ها(رت‌ها) وارونه می‌کند و بنابراین می‌توان انتظار داشت که در درمان آن سودمند باشد.

  لوین نیز باور دارد که می‌توان به درمانی کارآمدی بر ا ی پری‌اکلامپسی دست یافت. اما او هشدار می‌دهد که دست‌کاری مقدار پروتئین در خون ممکن است اثر ناخواسته‌ای بر جنین داشته باشد. او می‌گوید:"دشواری کار در این‌جاست که شما با دو نفر رو به رو هستید. ما امیدواریم که VEGF هم برای مادر و هم برای جنین سودمند باشد."

  گزارش این پژوهش در (The New England Journal of Medicine(vol 355, p 992چاپ شده است.

  منبع :

  Roxanne Khamsi, Simple blood test may detect pre-eclampsia, NewScientist.com news service, 22:00 06 September 2006 

نشانی مطلب در وبگاه :
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=7.435.690.fa
برگشت به اصل مطلب