جزیره دانش‌آموزان- سرزمین من
هفت‌سین چیست؟

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۱۲/۲۷ | 

هفت‌سین از زیباترین آیین‌های نوروز است و کنار هم چیدن هفت چیز است که نام آن‌ها با حرف «س» آغاز می‌شود: سیب، سیاهدانه، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه. برای به دست‌آوردن سبزه، چند روز پیش از آغاز سال نو مقداری از دانه‌های گندم و مانند آن را در بشقابی می‌کارند تا سبز شوند

     ابوریحان بیرونی نوشته است که هفت جور سبزه بوده است که بر هفت استوانه در کنار خانه به نوروز سبز می‌کردند. تاریخ‌نگاران دیگر نوشته‌اند که در دربار پادشاهان ساسانی چند روز پیش از فرارسیدن فروردین ستون‌های استوانه‌ای بر پای می‌داشتند و بر فراز هر یک از آن‌ها در میان خاک یک گونه از دانه‌ها را می‌کاشتند.

    در کتاب اوستا که کتاب دینی ایرانیان باستان بود، بارها به کشاورزی و نگه‌داری از گیاهان سفارش شده است. به نظر می‌رسد ایرانیان باستان برای نشان‌دادن توجه خود به این کار ارزشمند در آغاز سال نو به کاشتن هفت گونه دانه می‌پرداختند. هفت برای ایرانیان باستان ارزش ویژه‌ای داشت. آنان هفت فرشته‌ی ارجمند به نام امشاسپند (جاودان مقدس) را گرامی می‌داشتند.

 


سمنو: چیزی است مانند حلوای تر و آنرا از شیره ریشه گندم سبزشده پزند (برهان) (آنندراج). چیزی است که از گندم سبز پزند و در خراسان متعارف است و خشخاش و گردکان و بادام و پسته در آن کنند و در عرف حلوای سمنگ گویند (فرهنگ رشیدی).

از لغت‌نامه دهخدا


منبع:

1. دهخدا، علی‌اکبر، لغت‌نامه (واژه‌ی هفت‌سین)، انتشارات دانشگاه تهران، 1377

2. بیرونی، ابوریحان، آثار الباقیه، ترجمه‌ی اکبر داناسرشت، انتشارات امیرکبیر، 1390

3. جاحظ، عمرو بن بحر، المحاسن و الاضداد، دار و مکتبه الهلال بیروت، 2006

4. مصاحب، غلامحسین. دایره‌المعارف فارسی (مقاله‌ی هفت‌سین، امشاسپند). انتشارات فرانکلین، 1345

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش‌آموزان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=18.629.1065.fa
برگشت به اصل مطلب