جزیره دانش‌آموزان- جهان جانوران
پاکیزگی در جانوران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۶/۱۰/۱۶ | 

پاکیزگی در جانوران

   تمیز بودن به همان اندازه که برای ما مهم است، برای جانوران نیز اهمیت دارد. یورش پیوسته‌ی انگل‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها، باعث به وجود آمدن شیوه‌هایی برای دور ماندن از آن‌ها در جانوران شده است. حمام گرفتن با روغن، گل و لای، گرد و غبار و آب دهان، از جمله‌ی آن‌هاست. برخی از جانوران نیز به تمیز کردن جانوران دیگر می‌پردازند و برای این کار سودمند خود، غذا دریافت می‌کنند.

  برخی از این راهکارهای بهداشتی ممکن است برای سلامتی انسان نیز سودمند باشد. برای مثال، اگر بدانیم که یک جانور برای دور ماندن از باکتری‌ها از چه ماده‌ی شیمیایی بهره می‌برد، می‌توان از آن به عنوان داروی پادزی(آنتی‌بیوتیک) استفاده کنیم. همچنین اگر بدانیم که یک جانور برای دور کردن حشره‌ها از چه ماده یا راهکاری کمک می‌گیرد، می‌توانیم حشره‌کش‌های قدرتمندی بسازیم.

 •   حمام آب داغ

  میمون‌های مکاک ( Macaca fuscata )، که در ژاپن یافت می‌شوند، در روزهای سرد زمستان به چشمه‌های آب داغ پناه می‌برند. آن‌ها با حمام کردن در این چشمه‌ها از سرمای شدیدی که گاه به 15 درجه زیر صفر می‌رسد، در امان می‌مانند. 

 

میمون‌های مکاک  

 •   حمام روغن

  مرغ‌ماهی‌خوار( Alcedo atthis ) پرهایش را با روغنی مالش می‌دهد که باکتری‌ها را از بین می‌برد. این روغن در پایه‌ی دم پرنده ترشح می‌شود و علاوه بر این که پرها را در برابر آب مقاوم می‌کند، آن‌ها را ضد عفونی نیز می‌کند. 

  

مرغ‌ماهی‌خوار

 • حمام آب دهان

  ببرها مانند بسیاری از گربه‌سانان دیگر با زبان زبر خود گوشت را از استخوان جدا می‌کنند. آن‌ها با این زبان برس مانند، پوست کرکی خود را نیز تمیز می‌کنند.  

  

ببر

 • حمام شلپ شلوپی

  وال گوژپشت ( Megaptera novaeangliae ) آن قدر در آب دریا بالا و پایین می‌پرد تا انگل‌ها را از پوست خود جدا کند. این رفتار در وال‌های دیگر و پستانداران آبزی دیگر نیز دیده می‌شود.  

  

وال گوژپشت

 • حمام گرد و غبار

  گورخر آفریقایی( Equus burchelli ) خودش را به زمین می‌مالد و حسابی گرد و خاک راه می‌اندازد تا از این راه حشره‌ها، پوست مرده و موهای قدیمی را از پوستش جدا کند.  

  

گورخر

 • حمام گل و لای

  فیل‌های آفریقایی( Loxodonta africana ) خودشان را با گل و لای شست و شو می‌دهند. وقتی گل و لای خشک می‌شود، پوشش سختی روی پوست می‌سازد که حشره‌ها را دور نگه می‌دارد.  

  

فیل‌های آفریقایی

 • ماهی جراح

  لاکپشت دریایی سبز ، رابطه‌ی دوستانه‌ای با ماهی جراح( Chelonia mydas ) دارد. ماهی با خوردن انگل‌های روی پوست لاک‌پشت حسابی سیر و لاکپشت هم حسابی تمیز می‌شود.  

  

ماهی جراح

  پرنده‌ی فراش

  ایمپالا( Aepyceros melampus )، که در آفریقا یافت می‌شود، به پرنده‌ی فراش(اُکسپیکر) اجازه می‌دهد حشره‌ها لابه‌لای موهای پوستش را شکار کند.

 

ایمپالا

 • مارماهی مسواک‌زن
  مارماهی زرد رنگ( Gymnothorax flavimarginatus ) دهانش را باز نگه می‌دارد تا میگوی فراش( {Lysmata amboinensis ) لابه‌لای دهانش را تمیز کند. البته شکم میگو نیز حسابی سیر می‌شود.

 

مارماهی مسواک‌زن

 • موم ضد انگل
  نوزاد کرمی شکل بید اطلس( Attacus atlas )، که در مالزی یافت می‌شود، برای دور ماندن از انگل‌ها پوششی از موم سفید ترشح می‌کند.

 

بید اطلس

 • تمیزی لانه
  سینه سرخ( Erithacus rubecula ) فضله‌های جوجه‌هایش و ماده‌های سمی دیگر را با کیسه‌ی ویژه‌ای از لانه دور می‌کند. این پرنده با تمیز نگه داشتن لانه‌اش از بیمار شدن جوجه‌ها جلوگیری می‌کند.

 

سینه سرخ

 • پاک‌کردن روده‌ها

  شامپانزه‌ی آلفا( Pantroglodytes schweinfurtheii )، که در آفریقا زنگی می‌کند، با خوردن برگ‌های گیاهان ویژه‌ای، انگل‌ها را از روده‌های خود پاک می‌کند و از دل‌درد نجات پیدا می‌کند.

 

شامپانزه‌ی آلفا 

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش‌آموزان:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=18.599.893.fa
برگشت به اصل مطلب