علوم زمین- خبرهای زمین
فوران آگوستین

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۱۰/۲۴ | 

AWT IMAGE

13 ژانویه‌ی 2006، جمعه 23 دی‌ماه- بیش از 20 سال بود که مردم آلاسکا غرش‌های آن را نشنیده یا باران خاکسترش را ندیده بودند، اما آتش‌فشان آگوستین برای آغاز زندگی دوباره خروشید و برای سومین‌بار طی سه سال گذشته فوران کرد. این آتش‌فشان، که در یک جزیره‌ی نامسکونی در 290 کیلومتری آنکوریچ قرار دارد، چهار‌شنبه دوبار فوران کرد و پشته‌ای از خاکستر را به جو آزاد کرد. فوران سوم صبح روز جمعه رخ داد.

براساس گزارش ریک وسل( Rick Wessels )، زمین‌شناس رصدخانه‌ی آتش‌فشان آلاسکا در فربنکس، پیش از دو فوران نخست، زمین‌لرزه‌ای با شدن پایین رخ داد که از فعالیتی زیر سطح زمین حکایت داشت. اما فوران صبح جمعه با پیش‌آگهی اندکی همراه بود. به گفته‌ی وسل: " این به ما چند دقیقه‌ایی هشدار و آگاهی داد که چیزی تغییر کرده است."

بدون شک آلاسکا پوشش خاکستری که آگوستین طی فوران‌های پیشین بر سر شهرهای پیرامون ریخت، از یاد نخواهد برد. در 1976 و 1986، این آتش‌فشان چتری از ابرهای خاکستری، آمیزه‌ای از سنگ، بلور و شیشه‌ی آتش‌فشانی، روی آنکوریج کشید که خیابان‌ها را پوشاند و در رفت و آمد هوایی اختلال به وجود آورد. این بار، آن‌گونه که وسل می‌گوید، تخلیه‌ی آگوستین رقیق‌تر است و به نظر نمی‌رسد انباشته شود.

Photograph by Game McGimsey, courtesy USGS, Nationalgeographic News, January 13, 2006 

نشانی مطلب در وبگاه علوم زمین:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=16.362.456.fa
برگشت به اصل مطلب