علوم زمین- ایران زمین
غار کتل‌خور

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1384/11/24 |  نویسنده: مصطفي سلاحي | 

غار کتل‌خور در استان زنجان و در 155 کیلومتری جنوب زنجان و 173 کیلومتری شمال همدان و 5 کیلومتری شهر کوچک گرماب قرار دارد. در بخش‌های غربی ایران به کوه‌های کم‌ارتفاع، کوتل می‌گویند. گرماب در دامنه‌ی غربی یکی از همین کتل‌ها قرار دارد که خورشید از پشت آن و به سوی گرماب بالا می‌آید. مردم گرماب این کوه را کتل خورشید و به اختصار کتل‌خور می‌گویند. به نظر می‌رسد نام این غار، که در این کوه قرار دارد، نیز از نام همین کوه گرفته شده است.

نخستین بازدید‌ها از این غار در سال 1342 خورشیدی انجام شد، اما به دلیل دراز بودن دهلیز ورودی(حدود 400 متر) و کوتاه بودن سقف آن و مشکلات عبور از آن و نیز نبود جاذبه‌های غار سنگی در آن بخش‌ها، این غار را کم اهمیت دانستند و بازدید از آن به طور کامل انجام نشد.

در سال 1365، گروهی مجهز از غارنوردان زبده‌ی همدان نخستین بازدید مفصل را از غار انجام دادند. آنان توانستند به ژرفای غار راه یابند و با وصف شگفتی‌های آن، توجه دیگران را به آن جلب کنند. از آن زمان، گروه‌های گوناگونی از کوه‌نوران همدان و زنجان بازدید‌هایی از غار داشتند و هر با فراهم کردن ابزارهای مورد نیاز، به جاهای نادیده‌ی غار دست یافتند. اکنون تنها بخش زیرزمینی، به دلیل خطر ریزش، از بخش‌های دیگر کم‌تر بازدید شده است.

نظری بر غار

عکس‌هایی را که در این‌جا به نمایش گذاشته‌ایم، آقای احمد حسینی، کارشناس زمین‌شناسی و از کوه‌نوردان زبده، تهیه کرده‌اند. کلیک کنید ...

نشانی مطلب در وبگاه علوم زمین:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=16.358.494.fa
برگشت به اصل مطلب