جزیره دانش- فیزیک و اخترشناسی
جایزه‌ی جهانی برای اخترشناس و عکاس ایرانی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۸/۷/۱۲ | 

بابک امین‌تفرشی را با فعالیت‌هایش در زمینه‌ی ترویج علم و به ویژه پیشرفت نجوم آماتوری در ایران می‌شناسیم. وی به عکس‌برداری علمی نیز می‌پردازد و بارها تصویرهای برگزیده او در نشریه‌های پرآوازه‌ای مانند اسکای‌اندتلسکوپ و پایگاه‌های اینترنتی شناخته‌شده‌ای مانند ناسا منتشر شده است. امین‌تفرشی جایزه‌ی عکاسی علمی لنر نیلسون را در سال 2009 به دست آورد.

    امین‌تفرشی متولد 1357 است و از سال 1375 در شورای سردبیری و هیات تحریریه‌ی مجله نجوم عضویت دارد. او با حضور در شاخه‌ی آماتوری انجمن نجوم ایران، کوشش بسیار برای گسترش و پیشرفت فعالیت‌های نجوم آماتوری در ایران داشته است. امین‌تفرشی جایزه‌ی عکاسی علمی لنر نیلسون را در سال 2009 به دست آورد. در  این‌جا، برخی از تصویرهای وی را به گزینش نشریه‌ی نیوساینتیست می‌بینید.

 

  بابک امین تفرشی

  قلب کهکشان راه‌شیری بر فراز آسمان تاریک پارک ملی توران در شرق ایران.

  بابک امین تفرشی

  ماه بدر بر فراز فانوس دریایی در ساحل دریای مدیترانه طلوع می‌کند.

 

  بابک امین تفرشی

این تصویر، نتیجه نوردهی یک‌ساعته ستارگان است و رد دایره‌ای ستارگان در نتیجه دوران زمین پدید آمده است. چشم‌انداز پیش‌رو، آرامگاه 2500 ساله‌ای از پادشاهان باستانی هخامنشی در نقش رستم است که در دل کوه و نزدیک تخت‌جمشید قرار دارند.  

  بابک امین تفرشی

تاثیر آلودگی نوری در این دو تصویر به‌وضوح دیده می‌شود. تصویر بالا از منطقه‌ای تاریک در رشته‌کوه البرز گرفته شده که با چشم غیرمسلح می‌توان بیش‌از چهارهزار ستاره را در آن دید. درحالی‌که تصویر پایین که از تهران گرفته شده، ستاره‌ای دیده نمی‌شود. جالب اینجاست که این دو منطقه تنها 65 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند!   

  بابک امین تفرشی

  نمایی از قلب کهکشان راه‌شیری، بین صورت‌های فلکی عقرب (راست) و کمان (چپ)

  بابک امین تفرشی

  کهکشان راه‌شیری برفزار صحرای بزرگ آفریقا معلق است.

  بابک امین تفرشی

  هفت‌اورنگ کهین، بخشی از صورت‌فلکی دب‌اکبر است که در نگاه اول به‌شکل ملاقه‌ای آویزان به‌نظر می‌رسد. در این تصویر، این ملاقه آسمانی از میان درختان به ‌شکوفه نشسته در دره‌ی هراز دیده می‌شود.

  بابک امین تفرشی

  مریخ برفراز آتشفشان دوقلوی تفتان می‌درخشد.

 بابک امین تفرشی

  صورت‌فلکی جبار (بالا-راست) و ستاره پرنور شباهنگ (شعرای یمانی- ستاره نورانی مرکز تصویر) آسمان شب را برفراز کوه‌های البرز در شمال ایران درمی‌نوردد. رد نورانی پایین ناشی از چراغ خودروهایی است که در مسیر جاده چالوس به شمال ایران می‌روند.  

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.593.1007.fa
برگشت به اصل مطلب