جزیره دانش- سخن تصویر
راز زبان آفتاب پرست

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۳/۱۰/۳۰ | 
AWT IMAGE

چسبناک بودن سطح زبان آفتاب‌پرست و داشتن فررفتگی‌ها و برآمدگی‌های فراوان، آن را به یکی از کارآمدترین ابزارهای شکار تبدیل کرده است. اما این امکانات فقط برای شکار جانوران کوچکی مانند حشره‌ها کارایی دارند، حال آن‌که بارها دیده شده است آفتاب‌پرست‌ها از جانوران بزرگ‌تری مانند سوسمارها و پرندگان کوچک نیز تغذیه می‌کنند.

    آفتاب‌پرست برای به دام انداختن چنین شکارهایی، به زبان بسیار بزرگی نیاز دارد که سطح گسترده‌ای نیز داشته باشد. چنین زبانی دست کم از سر خود جانور بزرگتر خواهد بود. چگونه آفتاب‌پرست با همین زبان نه چندان بزرگ و گسترده‌ی خود، این شکارهای بزرگ را به دام می‌اندازد؟

    آنتونی هرل و همکارانش برای پی‌بردن به راز زبان آفتاب‌پرست با زیر نظر گرفتن چند آفتاب‌پرست از مراحل شکار آن‌ها فیلم‌برداری کردند. دوربین فیلم‌برداری آنان سرعت بسیار داشت. از این رو، آنان توانستند تغییر شکل زبان را در جریان به دام انداختن شکار مشاهده کنند. درست چند میلی‌ثانیه پیش از برخورد زبان با شکار، نوک این اندام به درون فرورفتگی پیدا می‌کند و ساختار فنجان مانندی می‌سازد که شکار را به درون خود می‌مکد.

 

AWT IMAGE

 

    عکس‌های دیگر نشان دادند هنگام چسبیدن این فنجان مکنده به شکار، ماهیچه‌های زبان منقبض می‌شوند و فنجان را عقب می‌کشند تا نیروی مکش افزایش یابد. ساختار فنجان مانند نه تنها باعث ایجاد نیروی مکش می‌شود، بلکه چسبناکی زبان را نیز بسیار افزایش می‌دهد، زیرا شکل‌گیری این ساختار بر سطح زبان نیز می‌افزاید.

    آزمایش‌های دیگر نشان داد ماهیچه‌هایی که در تشکیل فنجان و ایجاد نیروی مکش دخالت دارند، در کل برای شکار ضروری‌اند. هنگامی که دانشمندان اعصاب این ماهیچه‌ها را قطع کردند، دیدند جانور هنوز هم زبان خود را بیرون می‌آورد اما نمی‌تواند شکار را بگیرد. بنابراین به نظر می‌رسد برخلاف آن چه که گمان می‌رفت، چسبناک بودن سطح زبان شرط لازم برای شکار موفقیت‌آمیز است ، اما شرط کافی نیست.

منبع  

New Scientist vol 168 issue 2261 - 21 October 2000, page 24

برای اطلاعات بیشتر متن مقاله محققان را دریافت کنید

   Functional implications of supercontracting muscle in the chameleon tongue pdf

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.492.77.fa
برگشت به اصل مطلب