جزیره دانش- مطالب تکمیلی
از ژرفای اقیانوس تا فراز جو

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۴/۲۵ |  مترجم: آقاي مهرداد تهرانيان راد | 

AWT IMAGE

در زمانی که طول می‌کشد تا شما این جمله را بخوانید، بیش از 3 هزار نفر، برخی برای کار و بازرگانی و بیشتر برای تفریح، از راه هوایی به کشور دیگری سفر می‌کنند. سفر کردن و جهان‌گردی از بزرگ‌ترین صنعت‌های جهان است. حدود 12 درصد درآمد جهان از این راه به دست می‌آید.

در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، مصر مقصد جهان‌گردان ثروتمند به شمار می‌رفت. اما در سال‌های اخیر و به طور دقیق‌تر، از دهه‌ی 1960 میلادی که هزینه‌ی سفر هوایی کاهش یافت، جهان‌گردی هم رواج زیادی پیدا کرد.

AWT IMAGE

انتظار می‌رود تا سال 2025، تعداد جهان‌گردان به دو برابر برسد و سالانه دست کم 4 میلیون شغل جدید در صنعت جهان‌گردی و مسافرت به وجود آید. البته، برای کسانی که به تعطیلات می‌روند، امکانات بیشتری نیز فراهم می‌شود. بدون شک، مقصدهای قدیمی مورد توجه مسافران باقی خواهد ماند، اما فرصت‌های مسافرتی جدیدی، از جمله سفر به زیر آب یا به فضا نیز به آنان پیشنهاد خواهد شد.

از دهه‌ی 1990 تا کنون، تقاضای فزاینده‌ی برای سپری کردن تعطیلات به شکلی که کمتر رایج است، وجود داشته است.قطب جنوب و جاهای دیگری که حیات وحش آن حفظ شده است، به مقصدهای ثابتی برای جهان‌گردان پولدار تبدیل شده است.

AWT IMAGE

بلیت اینترنتی

یکی از عرصه‌هایی که به احتمال زیاد با افول جدی رو‌به‌رو خواهد شد، صنعت آژانس‌های مسافرتی است. علت آن هم آسانی خرید مستقیم بلیط از طریق اینترنت است. نوآوری دیگر، در زمینه‌ی دستگاه‌های ترجمه‌ی فوری است. تا سال 2020، یک گوشی ریز این امکان را فراهم می‌کند تا بیشتر زبان‌های خارجی به طور آنی و با 90 درصد درستی ترجمه شوند.

دیدن غواصان فقط یکی از منظره‌های شگفت‌انگیزی است که می‌توان انتظار دیدن آن‌ها را از پنجره‌ی این هتل زیر آبی در ساحل فلوریدا داشت.

AWT IMAGE

پاتوق‌های جدید

به نظر می‌رسد تا سال 2025، هتل‌هایی در قطب شمال و جنوب برپا شود. تا میانه‌ی قرن کنونی، ممکن است هتل‌های فضایی که به دور زمین می‌چرخند، طرفداران زیادی پیدا کند. البته، اقامت در این جاها، پر هزینه و گران خواهد بود. با وجود این، خیلی پیش از رسیدن به آن دوران، می‌توان شاهد شکوفایی پاتوق‌های زیر‌آبی در دریاها و اقیانوس‌ها بود. همه‌ی این امکانات جدید مدیون فناوری‌های نوین هستند تا محیطی آرام و ایمن برای مسافرانی است که به تعطیلات می‌روند، فراهم شود.

در نیمه‌ی دوم قرن بیست و یکم، کسانی که به تعطیلات می‌روند، می‌توانند مقصدهایی را در آن سوی زمین برگزینند. آب منجمد شده در صخره‌های کره‌ی ماه ممکن است ذخیره و پشتیبان یک هتل یا پایگاه فضایی شود.

AWT IMAGE

در دسترس نیست

اگرچه جهان‌گردی ثروت فراوانی را فراهم می‌کند، اما می‌تواند به محیط زیست نیز آسیب برساند و تهدیدی برای مکان‌های مهم فرهنگی باشد. این اثرهای تخریبی که از تعداد زیادی جهان‌گردان ناشی می‌شود، به بروز اعتراض‌های طرفداران محیط زیست می‌انجامد و در نتیجه ممکن است بسیاری از مکان‌های تاریخی به روی مردم بسته شود.

تا سال 2010، هتل‌های زیرآبی در جاهای پر طرفدار جنوب اقیانوس آرام و هاوایی، کار خود را آغاز می‌کنند. کشتی‌های زیرآبی، مسافران را برای گردش از هتل‌ها به کف دریا می‌برند.

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.37.275.fa
برگشت به اصل مطلب