جزیره دانش- مطالب تکمیلی
مخترعی که پنبه را به آتش مقاوم کرد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1383/6/22 |  نویسنده: آقاي حسن سالاری | 

نام: مریم

نام خانوادگی: صابونی عصر حاضر

تاریخ تولد: 28/9/1366

تحصیلات: دانش آموز سال سوم ریاضی

افتخارات: برنده رتبه دوم استانی جشنواره خوارزمی 

برنده دو نشان طلایی از سازمان جهانی مالکیت معنوی

AWT IMAGE

خانم عصر حاضر زندگی پژوهشی خود را از آزمایشگاه کوچک پدرش آغاز کرد. او با مشاهده فعالیت های پدرش در آزمایشگاه خانگی شان به کاوشگری و پیمودن راه های نو ترغیب شد. نخستین آزمایش های او که در سال های ابتدایی تحصیل انجام شد، بیشتر به خرابکاری شباهت داشت تا یک پژوهش علمی. اما صبر و حوصله مادر و راهنمایی های پدر به تدریج به این بازیگوشی ها جهت علمی داد.

بعدها که دوره راهنمایی را می گذراند، تشویق های پدر، همراهی مادر و دلگرمی های دوستانش در انجمن ریاضی دانان جوان، اشتیاق او را به تجربه های نو روز به روز بیشتر کرد. مطالعه خبر کوتاهی درباره اثرات مضر آزبست بر سلامتی انسان، که در یکی از روزنامه های داخلی چاپ شده بود، جرقه طرح نویی را در ذهن او روشن کرد.

آزبست یا پنبه کوهی به خاطر مقاوت بالایی که به گرما دارد، جزو اصلی واشرها و عایق های مقاوم به حرارتی است که در صنایع و ابزارهای مختلف به کار می روند؛ صنایع کاغذ سازی، چرم سازی، کوره های حرارتی، تاسیسات صنعتی، پمپ های مختلف، واشر سرسیلندر موتور سیکلت، موتور قایق و موتورخودرو، واشر آببندی اگزوز، واشر آببندی مسیر عبور روغن و آب داغ . از این ماده در لنت ترمز، دست کش های ضد آتش، سوشوار، عایق سقف ساختمان و حتی تزئین دیوارهای خارجی ساختمان نیز استفاده می شود.

آری، آزبست ، که به پنبه کوهی مشهور است، ویژگی منحصر به فردی دارد. با وجود این، سلامتی ما را تهدید می کند. این ماده یکی از خطرناک ترین مواد سرطان زا است که می تواند باعث سرطان ریه شود. به علاوه، می تواند باعث تشکیل بافت فیبری در شش ها و اختلال در کار آنها شود؛ بیماری که از آن به آزبستوسیس یاد می شود.

این عوارض جبران ناپذیر باعث شد بیشتر کشورهای پیشرفته استفاده از این ماده را محدود کنند. اما متاسفانه این ماده هنوز در کشور ما به نحو گسترده ای به کار گرفته می شود. با تاسف بیشتر، این ماده از کشورهایی که استفاده از این ماده در آن جا منسوخ شده است، به کشور ما صادر می شود .

خانم عصر حاضر به سلامتی تمام کسانی که با این ماده ارتباط دارند اهمیت می دهد. او حتی به اقتصاد کارخانه داران هم توجه دارد. زیرا او کشورش و هموطنانش را دوست دارد ومی خواهد که سلامت باشند و به کشورشان خدمت کنند. از این رو، تصمیم گرفت ورق مقاوم به حرارتی بسازد که آزبست نداشته باشد و مانند ورق های بدون آزبست خارجی، یک بار مصرف هم نباشد. او می خواست با یک تیر دو نشان بزند و خداوند نیز به پاداش تلاش صادقانه اش چند نشان به او اهدا کرد.

او کار خود را با آغشته کردن مقوا به سیمان و گل آغاز کرد. اما به تدریج با مطالعه بیشتر انتخاب های دقیق تری انجام داد و به مواد پتروشیمی روی آورد. او مواد مختلفی را برسی کرد و از میان آنها موادی را برگزید که مقاومت حرارتی بالایی داشتند. بارها مواد مختلفی را به این مواد آغشته کرد تا آنها را به حرارت مقاوم کند ، اما موفقیت از او گریزان بود. البته، این شکست های ظاهری برای او نوعی موفقیت و گامی به جلو بود.

سرانجام چند ماده پتروشیمی را باهم مخلوط کرد و از آغشته کردن پارچه پنبه ای به این مخلوط، ورق مقاوم به حرارت صد در صد پنبه ای را اختراع کرد که به سلامت ما آسیب نمی رساند، دوست دار طبیعت و صنعتگران است و برای ساختن آن به وارد کردن مواد اولیه از خارج کشور نیازی نیست.

مریم عصر حاضر از سال دوم راهنمایی شروع کرد و ثمره تلاش خود را وقتی چشید که دانش آموز سال دوم دبیرستان بود. او به کمک پدرش موفق شد پس از چهار سال تلاش و پشتکار، که نتیجه صبر و امیدوار بودن به آینده و پشتیبانی های پدر ، مادر، معلمان و سایر دوستانش بود، پنبه معمولی را به ماده ای مقاوم در برابر آتش تبدیل کند. شاید دیروز اگر می شنیدید که او چنین قصدی دارد، به هوش و ذکاوتش شک می کردید، اما او نشان داد که کیمیای تلاش و پشتکار می تواند مس را به طلا تبدیل کند. شما نیز اگر بخواهید، می توانید کیمیاگر خوبی باشید.

AWT IMAGE

مخترعان مکتشفان نوآوران صنعتگران

جزیره دانش افتخار میزبانی شما را دارد. با ما تماس بگیرید:

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.37.163.fa
برگشت به اصل مطلب