جزیره دانش- مطالب تکمیلی
ذوب خواهد شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1383/7/14 |  نویسنده: Ritu Upadhyay | مترجم: آقاي حسن سالاری | 

ارنست همینگ وی، نویسنده شهیر امریکا، مجذوب زیبایی کوه کلیمانجارو در افریقا شده بود. قله پوشیده از برف این کوه، 5895 متر بالای تانزانیای گرم و حاره ای قرار دارد. همینگ وی نوشته است:" به گستردگی جهان، بزرگ، مرتفع و سفیدی غیر قابل باوری که درون خورشید جای دارد." اما این شگفتی طبیعت به خطر افتاده است. هر سال برف کمتری وجود دارد. دانشمندان می گویند طی 15 سال برف های کلیمانجارو آب خواهد شد.

AWT IMAGE

فقط کلیمانجارو نیست که به خطر افتاده است. یخچال ها و یخ های قطب روز به روز ذوب می شوند. سخره های مرجانی با گرم شدن آب دریا می میرند. دریاچه ها و رودخانه ها در مناطق سردسیر دیرتر یخ می زنند و هرسال زودتر آب می شوند و در نتیجه، چرخه زندگی گیاهان و جانوران بومی را به هم می ریزند. چه عاملی باعث این آشفتگی ها در طبیعت شده است؟

در گزارش مرکز بین المللی تغیرات آب و هوا( IPCC ) ،که در سال 2001 منتشر شد، آمده است که جهان در حال گرم شدن است. میانگین دما طی قرن گذشته 17- درجه سانتی گراد بوده و دهه 1999 گرم ترین دهه بوده است. پژوهشگران این مرکز پیش بینی کرده اند که تا سال 2100 میانگین دمای زمین بین 38/16- و12- خواهد بود.

یک یا دو درجه ممکن است تغییر اندکی به نظر برسد، اما پیامد های آن می تواند هولناک باشد. همان طور که یخچال ها و یخ ها قطب آب می شوند، نواحی ساحلی پایین دست مانند لوئیزیانای جنوبی و فلوریدا در امریکا، ونیز در ایتالیا و بخش هایی از هندوستان و مصر با سیل رو به رو می شوند یا زیر آب می روند. دماهای بالا می تواند باعث خشکی گسترده و طوفان های شدید در سراسر دنیا شود.

AWT IMAGE

پنگوئن های قطب روی لایه های نازکی از یخ به سر می برند. گرم شدن جهان باعث ذوب شدن روز افزون این یخ ها شده و جمعیت پنگوئن ها را نیز کاهش داده ا ست.

گلخانه جهانی

دانشمندان می دانند برخی از تغییرات آب و هوای زمین طبیعی اند. سیاره ما چند عصر یخبندان و نیز چند دوره گرم و خشک را پشت سر گذاشته است. اما بیشتر اقلیم شناسان معتقد اند روند کنونی گرم شدن زمین نتیجه برخی فعالیت های بشری است. هر زمان که بنزین و گازوئیل در خودروها و زغال سنگ برای تولید برق در نیروگاه ها می سوزد، دی اکسید کربن( CO 2 ) و گازهای دیگری به اتمسفر آزاد می شود. این گازها پتوی مه گونه ای را به دور زمین تشکیل می دهند.

مقدار معینی از این گازها بی خطر است زیرا مانع سرد شدن بیش از اندازه زمین می شود- درست مانند گلخانه ای که اجازه ورود پرتوهای گرما بخش و نورانی خورشید را می دهد و تا اندازه ای مانع خروج گرما می شود. اما اکنون این پتو خیلی ضخیم شده است. گرمای زیادی نزدیک سطح زمین به دام می افتد. این " اثر گلخانه ای " باعث گرم شدن جهان شده است. این مشکل بدتر هم شده است زیرا انسان میلیون ها درخت را که CO 2 از اتمسفر جذب می کنند، قطع کرده است.

AWT IMAGE

این میمون در موج گرمای سال 1998 دهلی نو، برای نوشیدن آب خم شده است. هندوستان طی پنجاه سال اخیر چنین موج گرمایی را تجربه نکرده بود. بیش از 2500 نفر تسلیم گرما شدند و جان باختند.

خارج شدن از یک برنامه بزرگ

امریکا بزرگ ترین تولید کنند CO2 است. گرچه این کشور کاشانه فقط 4% جمعیت جهان است، 25% کل گازهای گلخانه ای را تولید می کند. رئیس جمهور فعلی این کشور، جورج بوش، زمانی قول داده بود که به مبارزه با گرم شدن جهانی کمک کند. اما اکنون تصمیم گرفته است از توافقنامه بین المللی ،که می خواهد این مشکل را مهار کند، حمایت نکند. پیمان نامه کیوتو محدودیت های خاصی برای مقدار گازهای گلخانه ای که یک کشور ممکن است به اتمسفر آزاد کند، در نظر گرفته است.

بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین امریکا، از این پیمان حمایت کرده بود. اما بوش معتقد است این پیمان نامه برای امریکا بسیار هزینه بر است. شرکت های بزرگ باید این محدودیت ها را بپذیرند. بوش می گوید:" ما هر کاری را که به اقتصادمان آسب برساند، انجام نمی دهیم."

گروهای حامی محیط زیست موضع بوش را به شدت محکوم کرده اند. برخی حتی از مردمان سراسر جهان خواسته اند با نخریدن فراورده های نفتی از شرکت های آمریکایی نگرانی خود را نشان دهند.

دولت هایی که پیمان نامه کیوتو را پذیرفته اند، پیمان نامه ای که پس از 9 سال گفت و گو و تبادل نظر تهیه شد، می توانند در این زمینه نقش تعیین کننده ای ایفا کنند. برای این که پیمان نامه اثر خود را برجای گذارد، باید 55 کشور آن را بپذیرند. کشورهای زیادی این پیمان نامه را پذیرفته اند. به تازگی روسیه نیز به جمع آنها پیوسته است. اما دولت امریکا همچنان از امضا کردن آن سر باز زده است .

جهان داغی روند گرم شدن جهانی را حس می کند. آیا امریکا به توقف این روند کمک خواهد کرد؟

ما چه کار می توانیم بکنیم؟

در این جا چند کار ساده پیشنهاد می شود که شما و خانواده تان با رعایت آنها می توانید این روند را معکوس کنید:

•  تنبلی را کنار بگذارید. هر چه قدر امکان دارد پیاده روی و دوچرخه سواری را جایگزین رانندگی کنید.

میانگین کاهش سالانه CO 2 برای هر گالن بنزینی که مصرف نشود: 10 کیلوگرم

•  برنامه های بازیافت کاغذ را جدی بگیرید. از مصرف بیهوده کاغذ بپرهیزید و برای همه گیر شدن برنامه های بازیافت کاغذ تلاش کنید.

میانگین کاهش سالانه CO2 برای هر یک کیلوگرم کاغذ بازیافتی: 4کیلو گرم

•  محل سکونت خود را بهبود بخشید. نزدیک خانه تان درخت بکارید. آنها CO 2 از هوا جذب می کنند و O 2 پس می دهند.

میانگین کاهش سالانه : حدود 225 کیلوگرم

•  دمای مناسب را حفظ کنید. اتاق ها را بیش از اندازه گرم یا سرد نکنید. درجه تنظیم کننده دما را در زمستان اندکی پایین تر و در تابستان اندکی بالاتر قرار دهید.

میانگین کاهش سالانه: حدود 225 کیلوگرم برای هر درجه سانتی گراد.

•  به عایق گذاری ساختمان اهمیت بدهید. خانواده شما برای ثابت ماندن دمای درون ساختمان می تواند دیوار ها و سقف را عایق گذاری کند.

میانگین کاهش سالانه: بیش از 900 کیلوگرم

•  با بنزین خداحافظی کنید. اگر خانواده شما می خواهد خودرو جدیدی بخرد، به آنان توصیه کنید خودرویی بخرند که هر 50 کیلومتر یک گالن سوخت مصرف می کند.

میانگین کاهش سالانه: حدود 1134 کیلوگرم اگر خودروی جدید به ازای هر گالن 16 کیلومتر از خودروی قدیمی بیشتر پیش رود.

منبع: Ritu Upadhyay, Time For Kids, April 27, 2001 WORLD REPORT EDITION

WEBLINKS

• Kyoto Protocol

• Intergovernmental Panel on Climate Change IPCC

• United Nations Environment Programme

• Global Warming, US Environmental Protection Agency

• UK Meteorological Office

• Extreme weather, UK Met Office

• Climate change, Friends of the Earth

• Climate, Greenpeace International

• Worldwatch Institute

نشانی مطلب در وبگاه جزیره دانش:
http://jazirehdanesh.com/find.php?item=1.37.143.fa
برگشت به اصل مطلب