Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
ورودی کارگاه::
جمله‌نویسی::
پاراگراف‌نویسی::
یادداشت‌ کوتاه::
مقاله‌نویسی::
نوشتن کتاب::
درباره‌ی نوشتن::
نوشته‌های ماندگار::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الكترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در كادر زیر وارد كنید.
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: خوش آمدید ::

این بخش به‌زودی به‌روز می‌شود‌

:: مقدمه‌ی شاهنامه‌ی ابومنصوری ::
 | تاریخ ارسال: 1389/4/14 | 

  مقدمه‌ی شاهنامه‌ی ابومنصوری یکی از کهن‌ترین نمونه‌های نثر پارسی است. در سال 346 هجری قمری به فرمان ابومنصور عبدالرزاق، که از سوی سامانیان سپهسالار کل خراسان بوده است، به قلم ابومنصور العمری نوشته شده است. این شاهنامه‌ی منثور که به نظر می‌رسد مایه‌ی شاهنامه‌ی منظوم فردوسی قرار گرفت، از میان رفته است. فقط مقدمه‌ی آن را در آغاز نسخه‌های کهن شاهنامه جای داده‌اند.

>
:: نوشتن طرح مقاله ::
 | تاریخ ارسال: 1389/3/3 | نویسنده: آقاي حسن سالاری |

در نظر بگیرید که پس از روزها یا هفته‌ها جست‌وجو و سر زدن به کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی، انبوهی از اطلاعات و شواهد را گردآوری کرده‌اید. بی‌گمان اندازه‌ی محدود مقاله به شما امکان نمی‌دهد که همه‌ی آن‌چه را گردآورده‌اید در مقاله‌ی خود بگنجانید. بنابراین، شما باید تصمیم بگیرید چه اطلاعاتی را در مقاله بیاورید و به چه ترتیبی در مقاله بگنجانید. نوشتن طرح مقاله در این کار به شما کمک می‌کند.

>
:: آیین نگارش در ایران باستان ::
 | تاریخ ارسال: 1388/11/7 | 
دبیران دوره‌ی ساسانی در آموزشکده‌های ویژه‌‌ای آموزش می‌دیدند و برترین آن‌ها به دربار پادشاه راه می‌یافتند. به نظر می‌رسد آموزش دبیران برپایه‌ی کتاب‌هایی به نام «کاروند» انجام می‌شد که تجربه‌های دبیران پیشین را در خود داشتند. چنین کتاب‌هایی به دست ما نرسیده اما برخی از آن‌ها در سده‌های نخست دوره‌ی اسلامی از منابع اصلی نویسندگان عربی‌نویس بوده است.
>
:: آماده ‌کردن طرح کتاب ::
 | تاریخ ارسال: 1387/6/3 | نویسنده: آقاي حسن سالاری |

هدف از نوشتن کتاب برقراری ارتباط با گروهی از خوانندگان است و این ارتباط زمانی به نحوی اثرگذار برقرار می‌شود که پیام کتاب شیوا و سازمان‌یافته بیان شده باشد. از آن‌جا که نویسنده‌ی کتاب نه برای خود بلکه برای دیگران می‌نویسد، باید برای کتاب خود طرح و برنامه داشته باشد. بدون طرحِ مناسب، بیشتر مردم برای خودشان می‌نویسند نه برای خوانندگان. طرح کتاب بسان نقشه در معماری ساختمان است.

>
:: چگونه یادداشت روایی بنویسیم ::
 | تاریخ ارسال: 1387/3/24 | 

همه‌ی ما تجربه‌هایی داریم که در خاطرمان می‌ماند و گاهی بیان آن‌ها برای دیگران آموزنده است. شما می‌توانید این گونه تجربه‌ها را به صورت یادداشت روایی بنویسید و منتشر کنید. این یادداشت‌ها بیشتر به صورت یک داستان کوتاه نوشته می‌شوند. بنابراین، به مانند یک داستان باید فراز و فرود داشته باشند و با شرح گام به گام ماجرایی گیرا و شنیدنی، خواننده را به نتیجه‌گیری مورد نظر برسانند.

>
:: چگونه یادداشت کوتاه بنویسیم ::
 | تاریخ ارسال: 1387/2/5 | نویسنده: آقاي حسن سالاری |

یادداشت کوتاه آغاز خوبی برای مهارت پیداکردن در نوشتن است. چنانچه بتوانیم یادداشتی کوتاه با پاراگراف‌های سازمان‌یافته بنویسیم، نوشتن مقاله‌های درازتر و کتاب‌های سازمان‌یافته، آسان‌تر می‌شود. از این رو، نگارش «یادداشت‌های پنج پاراگرافی» به عنوان تمرینی پایه‌ای در آموزش نگارش به دانش‌آموزان و دانشجویان و در کارگاه‌های نگارش مورد توجه است.

>
:: پاراگراف را چگونه بنویسیم ::
 | تاریخ ارسال: 1386/12/24 | نویسنده: آقاي حسن سالاری |
یک پاراگراف مجموعه‌ای از چند جمله است که یک مفهوم اصلی را شرح می‌دهند. به طور معمول این مفهوم اصلی در «جمله‌ی موضوع» بیان می‌شود که اغلب نخستین جمله‌ی پاراگراف است و اندکی با تورفتگی نوشته می‌شود. دیگر جمله‌های پاراگراف، باید به شرح و گسترش جمله‌ی موضوع کمک کنند و به آن ‌ ها «جمله‌های پشتیبان» می‌گویند. برخی پاراگراف‌ها، یک «جمله‌ی نتیجه‌گیری» هم دارند.
>
:: نگاهی به ویژگی‌های نگارشی التفهیم بیرونی ::
 | تاریخ ارسال: 1386/12/9 | 

کتاب التفهیم لاوائل صناعه التنجیم نوشته‌ی ابوریحان محمد بن احمد بیرونی (440-362 قمری/ 429-351 خورشیدی)،آموزش دانستنی‌های پایه اخترشناسی به نوآموزان است که بیرونی آن را در سال 420 هجری قمری برای ریحانه بنت الحسین یا بنت الحسن خوارزمی نگاشته است. هویت ریحانه روشن نیسست و به نظر می‌رسد دختری خیالی و نماینده‌ی همه‌ی نوآموزانی باشد که در آغاز راه فراگیری دانش هستند.

>
پیوندهای فوری
جزیره دانش
::
ورود کاربران
نام کاربری
رمز عبور
ورود خودکار
بازیابی رمز عبور
::
آمار کاربران
:. کل کاربران ثبت شده: 1825
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 24
::
آمار بازدیدها
:. آمار بازدید‌های تمام پایگاه:
تمام بازدید‌ها: 24852524
بازدید 24 ساعت قبل: 4463
:.آمار بازدید‌های بخش جاری:
تمام بازدید‌ها: 493059
بازدید 24 ساعت قبل: 152
::
روز نویسنده
بیرونی در کتاب «آثار الباقیه» می گوید: چهاردهمین روز از تیرماه را ایرانیان باستان، روز تیر می‌نامیدند. سیاره ی تیر (عطارد) در فرهنگ پارسی، نویسنده به شمار می آید.
::
وبلاگ‌های زبان فارسی
آریا آدیب
::
Academic Web Tools
writing workshop
Persian site map - English site map - Created in 0.29 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4331