Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
گنجینه کتاب
نویسندگان نامدار
دانش‌نامه‌ها
تازه‌های نشر
آیین نوشتن
برترین های کتابخانه
حرف اول
نشر الکترونیک
برترین مقاله‌ها
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
:: کتاب‌های اخترشناسی و فضا منتشر شد
:: سرگذشت کتاب مرجع در ایران
:: چگونه از اثرات ریزگردها بر سلامت خود بکاهیم؟
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟
:: ریش دراز
:: بزمجه: یادگار دایناسورها
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران
:: سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم
:: دو خدای بی‌مصرف
:: امیراعلم و بهداشت در ایران
:: چرا میان آتن و ایران جنگ درگرفت؟
کتابک
:: ابوریحان بیرونی، استاد اخترشناسی و جغرافیا ، منتشر می‌شود. ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۷/۸/۲۵ | 
ابوریحان بیرونی

   انتشارات فاطمی، کتاب «ابوریحان بیرونی، استاد اخترشناسی و جغرافیا» را با ترجمه‌‌ی حسن سالاری و ویرایش یونس کرامتی به بازار نشر می‌فرستد.

  حسن سالاری، مترجم این کتاب با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت ابوریحان محمد بن ‌احمد بیرونی، دانشمند برجسته‌ی ایرانی، در رشته‌های گوناگون دانش، ریاضی، جغرافیا، زمین‌شناسی، مردم‌شناسی، فیزیک و اخترشناسی، سرآمد روزگار خود بود. اندازه‌گیری چگالی 18 فلز و سنگ گران‌بها، اندازه‌گیری قطر و محیط زمین، شیوه‌ای نو برای طراحی نقشه‌های جغرافیایی، اندازه‌گیری فاصله بین شهرها، پژوهش در تقویم ملت‌های گوناگون، پژوهش در باورها و تاریخ مردم هند و تهیه‌ی ‌ فهرست کتاب‌های محمد بن زکریای رازی، از کارهای ماندگار اوست.

  وی افزود: جرج سارتن فصل 33 از کتاب «مقدمه‌ بر تاریخ علم» را عصر بیرونی نام‌ نهاده و دلیل این کار را چنین بیان کرده است: «گزاف نخواهد بود اگر بگوییم که این دوره نشانه‌ی‌ اوج تفکر قرون وسطایی بود. رهبران بزرگ چنان فراوان بودند؛ ابن‌یونس، ابن‌هیثم، بیرونی، ابن سینا، علی‌ بن ‌عیسی، کرجی، ابن‌جبرول که دست کم برای لحظه‌ای تاریخ‌نگار را مبهوت می‌کنند. گرچه همه اینان مردان ممتازی به شمار می‌رفتند، اما دو تن، سر و گردنی از دیگران برتر بودند. بیرونی و ابن‌سینا. بیش‌تر به خاطر اینان بود که آن عصر، این چنین درخشان و برجسته می‌نمود.»

  نویسنده‌ی کتاب «ابوریحان بیرونی، استاد اخترشناسی و جغرافیا» نیز متمایز بودن بیرونی از دیگر دانش‌پژوهان مسلمان را این گونه بیان کرده است: «گرچه مسلمانان در سراسر سرزمین‌های اسلامی همگی شوق زیادی به فراگیری دانش داشتند، شمار اندکی از آنان به صورت دانش‌پژوهانی برجسته و سرآمد زمان خودشان برآمدند و به راستی که برخی از بزرگ‌ترین خردمندان تاریخ بودند. ابوریحان بیرونی به دلیل استادی در زمینه‌های گوناگون و کوشش برای به کمال رساندن آن‌ها از همتایان خود متمایز می‌شود.»

  سالاری خاطرنشان کرد: خوشبختانه کتاب‌ها و مقاله‌های خوبی درباره بیرونی و پژوهش‌هایش در ایران نوشته و منتشر شده است. برای مثال، جلال‌الدین همایی، ابوالقاسم قربانی، پرویز اذکایی، سید حسین نصر و به‌ویژه یونس کرامتی کوشش‌های ارزنده‌ای برای معرفی این دانشمند بزرگ داشته‌اند. با وجود این، شمار آثار ویژه‌‌ی کودک و نوجوان برای معرفی بیرونی اندک است و فقط می‌توان از کوشش‌های اسفندیار معتمدی در کتاب «ابوریحان و ریحانه» (انتشارات مدرسه) به عنوان نمونه‌‌ای درخور توجه یاد کرد.

  اکنون انتشارات فاطمی به ترجمه ‌ و نشر ‌‌ کتابی درباره‌ی ابوریحان بیرونی همت گمارده که آن را انتشارات «روزن سنترال» در سال 2006 میلادی منتشر کرد. این کتاب به معرفی زندگی و دستاوردهای علمی بیرونی به عنوان استاد اخترشناسی و جغرافیا می‌پردازد.

  سالاری درباره‌ی ویراستاری این کتاب گفت: یونس کرامتی، پژوهشگر تاریخ علم، ویرایش علمی ترجمه‌ی کتاب را برعهده داشته است و من با راهنمایی ویراستار علمی مطالب کوتاهی را درون کادرهایی جدا از متن به آن افزوده‌ام تا فهم مطالب کتاب برای خوانندگان نوجوان آسان‌تر شود. برای مثال، نویسنده‌‌ی‌ کتاب در جایی اشاره می‌کند بغداد در «دل ایران» ساخته شد. مترجم کادری با عنوان «دل ایران کجاست» افزوده و در آن توضیح داده است که در دوره‌ی ساسانیان منطقه‌ی عراق را دل ایرانشهر یعنی مرکز کشور ایران می‌نامیدند.

  متن اصلی کتاب «ابوریحان بیرونی، استاد اخترشناسی و جغرافیا» در 112 صفحه تنظیم شده است. نویسنده در مقدمه‌‌ی‌ این کتاب، فشرده و گذرا به معرفی بیرونی می‌پردازد و در فصل یکم گزارشی از دوران طلایی تمدن اسلامی عرضه می‌کند. فصل‌های دوم تا پنجم کتاب آمیزه‌ای از شرح زندگی و دستاوردهای ابوریحان بیرونی است. در این سه فصل می‌خوانیم که بیرونی چگونه از بارگاهی به بارگاهی دیگر کوچ می‌کرد و چگونه در آن دوران آشفته پژوهش‌های خودش را انجام می‌داد. فصل ششم به معرفی دستاوردهای بیرونی در زمینه‌ی اخترشناسی می‌پردازد و فصل هفتم با نگاهی دقیق‌تر به معرفی دو اثر پرآوازه‌ی بیرونی یکی آثار الباقیه(در گاهشماری) و تحقیق مالهند(درباره‌ی هند) می‌پردازد.

  کتاب با نقل سخنی از بیرونی به پایان می‌رسد: «از خداوند می‌خواهیم که ما را برای آنچه که حقیقت نبود ببخشاید. ما از او می‌خواهیم که ما را به سوی بینش درستی درباره‌ی طبیعت رهنمون شود که بتوانیم به کمک آن نادرستی‌ها و ناپاکی‌ها را چونان کاه از گندم جدا کنیم.»

منبع:

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 6782 بار   |   دفعات چاپ: 2050 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 208 بار   |   0 نظر
کتابخانه جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 3647