Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: به دام انداختن سلول‌های سرطانی با آهن‌ربا ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۶/۵/۶ | 

  پژوهشگران دانشگاه نیومکزیکو توانسته‌اند سلول‌های سرطانی را با کمک نانوذره‌ها به آهن‌رباهای بسیار کوچکی تبدیل کنند تا ردیابی آن‌ها با سوزن‌های آهن‌ربایی آسان‌تر و کارآمدتر شود. این شیوه می‌تواند تکه‌برداری از بافت را چنان حساس و کارآمد کند که نیازی به انجام دوباره‌ی چنین آزمون تهاجمی نباشد.

  نتایج تکه‌برداری از بافت‌ها اغلب دو پهلو و مبهم است: گاهی ممکن است به نادرست منفی باشند، چرا که شمار اندکی سلول سرطانی در نمونه وجود داشته تا شناسایی شود نه این که همه‌ی رد پاهای بیماری از بین رفته است. اکنون پژوهشگران دانشگاه نیومکزیکو و شرکت علمی سنیور می‌خواهند با کمک نیروی کششی آهن‌ربا، برای دشواری چیره شوند.

  طرح پژوهشگران این است که نانوذره‌های دی اکسید آهن را در موادی بگنجانند و آن‌ها را با پادتن‌هایی پوشش دهند که به مولکول‌هایی پیوند می‌شوند که فقط در سلول‌های سرطانی وجود دارند. هنگامی که این مواد به بدن تزریق شوند، هزاران از این ذره‌ها به سلول‌های سرطانی می‌چسبند و آن‌ها را به آهن‌رباهای بسیار ریز تبدیل می‌کند. سپس، سلول‌های آهن‌ربا شده را می‌توان به سوی آهن‌رباهایی که در نوک سوزن تکه‌برداری جای دارند، کشید.

  یک مدل ریاضی از این سامانه ثابت کرد که شمار چشمگیری از سلول‌های سرطانی که با ذره‌های آهن‌ربایی پوشیده شده بودند، در دو یا سه دقیقه به سوزن می‌چسبند. پژوهشگران در آزمایشگاه نشان دادند که سوزن آهن‌ربایی می‌تواند سلول‌های لوسمی پوشیده شده با نانوذره‌ها را جذب کند، چه در خون سرگردان باشند و چه در مایعات ساختگی که تقلیدی از مایعات بدن باشند.

  این شیوه می‌تواند به بیماران مبتلا به لوسمی کمک کند که باید به طور منظم از مغز استخوانشان تکه‌برداری شود. برای مثال، در کودکان مبتلا به این بیماری، پزشکان باید چند بار تکه‌برداری کنند تا به اندازه‌ی کافی مغز استخوان به دست آورند. همچنین ممکن است برای شناسایی سلول‌های سرطانی در سرطان پستان، پروستات و تخمدان نیز سودمند باشد، چرا که ممکن است این سلول‌ها به جاهای دیگر گسترش یابند و مقدارشان در آن جا بسیار اندک باشد تا با سوزن‌های تکه‌برداری نمونه برداری شوند.

  منبع:

 Gould, Paula. Nanoparticles make cancer cells magnetic. New Scientist magazine, 16 July 2007, page 28  

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 4491 بار   |   دفعات چاپ: 1842 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 386 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 65 queries by YEKTAWEB 3827