Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
سرمقاله
تازه‌ترین خبرها
در گذر زمان
مقاله‌های تخصصی
کاربر حرفه‌ای
آموزشگاه
روی شبکه
برترین‌های کافی‌نت
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: پایگاه اینترنتی مطالعات زبان‌های ایرانی
:: پایگاه ویژه‌ای برای معرفی استاد شادروان احمد تفضلی
:: زبان انگلیسی را از راه‌دور بیاموزید
:: سالنامه‌ی سنتی استاد مصباح‌زاده
اخبار فناوری اطلاعات
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید

AWT IMAGE 

:: اینترنت با محتوای فارسی نیاز داریم ::
 | تاریخ ارسال: 1386/2/29 | نویسنده: مهدي جابرى | 

AWT IMAGE

  گروه اجتماعی روزنامه ی ایران - مهدی جابری: در هر دو ثانیه یک پایگاه اینترنتی در جهان ایجاد می شود و هم اکنون یک میلیارد پایگاه اینترنتی در دنیا وجود دارد که سهم ایران فقط یک و نیم میلیون پایگاه است.

  امسال برای نخستین بار جشنواره ملی رسانه های دیجیتال در تهران در حال برگزاری است تا مشخص کند جایگاه کشور در استفاده ازاینترنت کجاست و چگونه می توان این سهم را بالا برد و کاری کرد که پایگاه های اینترنتی در ایران هم به تعداد هر ۷ نفر یک پایگاه برسد.

  اینترنت وسیله ای برای تفریح

  این که بیشترین استفاده ما ایرانی ها از اینترنت چیست، موضوعی است که هر یک از ما کم و بیش از آن اطلاع داریم؛ چرا که همه به نوعی با آن درگیر هستیم.

  «داود حریریان» متصدی یکی از غرفه های سالن اینترنت، چت کردن و دانلود فایل های صوتی و تصویری را بیشترین استفاده ایرانی ها از اینترنت می داند و می گوید: ۹۵ درصد جوان های ایرانی، چهره خود را پشت اسم های مستعار پنهان کرده اند و استفاده آنها از اینترنت فقط برای تفریح زودگذر به صورت چت است.

  شاید این سؤال برای شما مطرح شود که آیا این خصلت فقط در ایرانی ها وجود دارد؟

  «حسن سالاری» مدیر یک پایگاه اینترنتی نخستین و بیشترین استفاده از اینترنت در تمام دنیا را به صورت mail و دانلود می داند و می گوید: کشورهای پیشرفته در کنار استفاده وسیع تفریحی از اینترنت، از زمینه های پژوهشی و علمی آن نیز به طور گسترده استفاده می کنند ولی سهم ایران در این زمینه بسیار ناچیز است. وی استفاده از اینترنت در تجارت الکترونیک را دومین کاربرد وسیع اینترنت در دنیا معرفی می کند و می گوید: هر چند یکی از فعال ترین چهره های دنیا در تجارت الکترونیک یک فرد ایرانی است، ولی متأسفانه سهم ایران در این باره بسیار ناچیز است و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.

  سالاری سومین کاربرد گسترده اینترنت در دنیا را مربوط به سایت های علمی و آموزشی می داند و معتقد است این جنبه از اینترنت هنوز جایگاه خود را در ایران پیدا نکرده است.

  زیرساخت ها باید اصلاح شود

  برای افزایش سهم ایران از جهان اینترنت و تشویق مردم به استفاده مناسب و علمی از آن، برخی ها معتقد به تقویت زیرساخت ها هستند.

  حریریان با اشاره به این که اینترنت مانند بسیاری از وسایل ارتباطی دارای جنبه های مثبت و منفی است، می گوید: باید به جوان ها یاد بدهیم در اینترنت چه کار کنند و به دنبال چه باشند. جوان ها فرانگرفته اند که می توان درباره مسائل مختلف فرهنگی و علمی در اینترنت جست وجو کرد. وی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از اینترنت، معتقد است مسئولان نباید از دسترسی مردم و جوان ها به اینترنت هراس داشته باشند، بلکه باید در آگاه کردن آنها تلاش کنند.

  «سهیل علا ء الدین» مسئول یکی از غرفه های اینترنتی نیز ضمن تأکید بر فراهم شدن زمینه های دسترسی آسان، دائم و سریع تمام مردم جامعه به اینترنت، می گوید: اتصال همیشگی و سرعت بالا می تواند قابلیت ها، شیوه ها و مسیر استفاده از اینترنت را تغییر دهد و بستر مناسبی را برای استفاده تجاری، اقتصادی و علمی از آن فراهم کند.

  وی می افزاید: تحقق دولت الکترونیک نیاز به ایجاد این زیرساخت دارد و تمام بانک ها، ادارات دولتی و سازمان ها برای این که بتوانند مردم را سریع و همیشه به مراکز خود راه دهند، چاره ای جز این ندارند.علاءالدین با برشمردن مزیت های استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL می گوید: این نوع دسترسی به اینترنت علاوه بر کاهش هزینه های کاربران، می تواند نیاز مردم را برای مراجعه مستقیم به ارگان ها و نهادها کاهش دهد و حتی در کنترل ترافیک شهری از این طریق مؤثر باشد.

  اینترنت به زبان فارسی می خواهیم

  سالاری، زمینه اطلاع رسانی و پردازش اطلاعات را در ایران بسیار ضعیف می داند و می گوید: اگر به سایت های سازمان های مختلف جامعه رجوع کنیم، خواهیم دید که هیچ محتوایی برای جلب عامه مردم ندارند.
وی معتقد است که تولید محتوا به زبان فارسی به صورتی که برای تمام جامعه قابل فهم باشد، تنها راه تقویت جایگاه ایران در دنیای اینترنت است. هرچند ایرانی ها بنیانگذار نخستین کتابخانه ها و دانشگاه های جهان هستند و بیشترین سهم را در این باره داشته اند و با وجود این که نخستین شبکه های ارتباطی بین المللی از سوی ایرانی ها ایجاد و ابداع شده است، ولی جایگاه مناسبی از لحاظ اطلاع رسانی و تولید محتوا نداریم.

  سالاری با تأکید بر این که مطالبی که به زبان انگلیسی در اینترنت عرضه می شود، نمی تواند مطالب فرهنگی و تاریخی ایرانیان را به خوبی منعکس کند، می گوید: در این انعکاس، اطلاعات جهت داری ارائه می شود که هدف از آن تخریب ایرانیان است. علاوه بر آن شمار زیادی از مردم ما زبان انگلیسی را به خوبی نمی دانند و از این اطلاعات حتی اگر مفید هم باشد، نمی توانند استفاده کنند.

  وی، سهل انگاری مسئولان را در تولید محتوا و ارائه اطلاعات به زبان فارسی، مورد انتقاد قرار می دهد و می گوید: اگر به سایت سازمان کنفرانس اسلامی مراجعه کنید، همه اطلاعات به تمام زبان ها وجود دارد، ولی این اطلاعات به زبان فارسی ارائه نشده است. این در حالی است که ایران از اعضای فعال این سازمان است. همچنین اطلاعات سازمان ملل به زبان همه کشورها عرضه می شود، ولی خبری از زبان فارسی نیست و این مستلزم همت مسئولان در این باره است. 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 9344 بار   |   دفعات چاپ: 2642 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 237 بار   |   2 نظر
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط raha در تاریخ 1389/10/27
مبحثی که گفتی درمورد نبودن اطلاعات فارسی دراینترنت واقعا درست است خود من خیلی وقت ها دچار مشکل میشم چون در مورد اخبار واطلاعات مورد نیازم چیزی پیدا نمیکنم و برام سخته تا اطلاعات مورد نیازم را پیدا کنم.
نظر ارسال شده توسط باتمان قلیچ در تاریخ 1387/5/30
سالهاست که از دانشگاه تهران تا شرکت آب و فاضلاب به هزینه دولت (و در واقع با پول مردم) اقدام به چاپ کتاب و نشریه می کنند. اگر فقط آرشیو نشریات و کتابهایی که دانشگاه و سایر سازمان های دولتی دیگر قصد چاپ شان را ندارند روی شبکه قرار بگیرد حجم محتوای ارزشمند فارسی چند برابر خواهد شد. انتشار مقالات پذیرفته شده در سمینارها، همایش‌ها و جشنواره‌های برگزار شده توسط سازمانهای دولتی همین طور، مقالات منتشر شده در نشریات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و تحقیقاتی دولتی و نیز انتشار اینترنتی کتاب‌هایی که به هر دلیل چاپ کاغذی آنها ممکن یا به صرفه نیست تاثیر فوق العاده ای بر روی حجم و کیفیت محتوای فارسی اینترنت خواهد گذاشت.
کافی نت جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331