Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: سلول‌های پیش‌ساز اسپرم از سلول‌های مغز استخوان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۶/۱/۲۵ | 

  در نخستین گام به سوی تولید اسپرم، پژوهشگران توانسته‌اند سلول‌های مغز استخوان انسان را به سلول‌های پیش‌ساز اسپرم تبدیل کنند.  اگر این سلول‌های پیش‌ساز را بتوان به شیوه‌ای دستخوش دگرگونی کرد تا به اسپرم‌های بسیار کارا تبدیل شوند، با این روش می‌توان مردان نابارور را دارای فرزندان خودشان کرد و حتی به زنان امکان داد که اسپرم خودشان را تولید کنند. اما کارشناسان هشدار می‌دهند که برانگیختن سلول‌های پیش‌ساز اسپرم برای این که به صورت اسپرم‌های بالغ در بیایند، چالش‌های جدی به همراه دارد.

  در جولای 2006، کریم نیرنیا در دانشگاه نیوکاسل انگلستان و همکارانش گزارش کردند که آن‌ها توانسته‌اند سلول‌های جنینی موش را به اسپرم کارا تبدیل کنند  و آن اسپرم‌ها توانسته‌اند تخمک موش را بارور سازند و نوزادان زنده پدید آورند. نیرنیا در این باره می‌گوید که به کاربستن این روش در انسان‌ها باعث بحث‌ها و جدل‌هایی خواهد شد  و گفته می‌شود که این شیوه مستلزم تولید کلون‌های جنینی از مردان نابارور است. او می‌افزاید:"اگر ما این روش را در سطح بالینی به کار بگیریم، باعث نگرانی‌های اخلاقی خواهد شد." او بر این باور است که آخرین پیشرفت او، که از سلول‌های بنیادی مغز استخوان بهره برده است، مسائل اخلاقی کمتری به همراه خواهد داشت.

منبع بی‌پایان

  گروه نیرنیا سلول‌های بنیادی مغز استخوان را، که سلول‌های بنیادی مزانشیمی نامیده می‌شوند، از چهار مرد بالغ، که قرار بود پیوند مغز استخوان داشته باشند، برداشت کرد. سپس، این سلول‌ها را با پروتیین‌هایی که رشد سلولی را پیش می‌برند و ویتامین A، که به نظر می‌رسد نقش مهمی در تکوین اسپرم دارد، درآمیختند. این آمیزه از ویتامین و پروتیین، سلول‌های بنیادی مغز استخوان را به سلول‌های بنیادی اسپرم، به نام سلول‌های اسپرماتوگونی، تبدیل کرد.

  سلول‌های بنیادی اسپرم در حالت عادی در بیضه‌ها یافت می‌شوند و در آن جا تقسیم می‌شوند تا منبعی همیشگی و پیوسته از اسپرم فراهم آید. توجه داشته باشید که سلول‌های بنیادی اسپرم دو دسته کروموزوم دارند، حال آن که، اسپرم‌های بالغی که توانایی بارور کردن تخمک را دارند، فقط یک دست کروموزوم دارند.

  نیرنیا می‌گوید آزمایش‌های در حال پیشرفت آن‌ها نشان می‌دهد که سلول‌های  اسپرم به دست آمده از سلول‌های بنیادی استخوان موش می‌توانند دو تقسیم نخست از سه تقسیم ضروری برای بلوغ اسپرم را انجام دهند. او می‌گوید که گروهش پیش از این که دستکاری‌های مانند این را با سلول‌های انسانی انجام دهد، برای دست یافتن به همه‌ی تقسیم‌های ضروری برای بلوغ اسپرم در موش کار خواهد کرد.

آزمایش اسید

  کارشناسان هشدار می‌دهند که تبدیل کردن سلول‌های بنیادی اسپرم به دست آمده از مغز استخوان به اسپرم‌های کارا، کار کوچکی نیست."پیش از این که ما بسیار هیجان زده شویم که به شیوه‌ی تازه‌ای برای درمان ناباروری دست یافته‌ایم، باید بدانیم که این سلول‌ها هنوز اسپرم‌های کارآمدی نیستند. بنابراین، ما هنوز نمی‌دانیم که آیا آن‌ها می‌توانند "آزمون اسید" را بگذرانند؛ یعنی، توانایی بارورسازی تخمک را آن گونه که اسپرم‌های اهدایی در روش آی‌وی‌اف انجام می‌دهند، دارند. این را مالکالوم آلیسون از مدرسه‌ی پزشکی و دندانپزشکی لندن در انگلستان می‌گوید.

  هری مور، زیست‌شناس سلول بنیادی در دانشگاه شفیلد در انگلستان هشدار می‌دهد که اسپرم تولید شده از سلول‌های بنیادی استخوان می‌تواند ناهنجاری‌های پیش‌بینی نشده‌ای به همراه داشته باشد که باعث بیماری‌هایی در نوزادان شود. او می‌گوید: "بدبختانه این دست‌کاری‌های سلول‌های بنیادی می‌تواند به دگرگونی‌های ژنتیکی پایدار و همیشگی بیانجامد که به کارگیری آن‌ها را به ویژه به عنوان اسپرم و تخمک خطرناک و نادرست می‌سازد."

  با وجود این، نیرنیا به دست‌کاری سلول‌های بنیادی برای درمان ناباروری خوشبینانه نگاه می‌کند و می‌گوید که پیامدهای مثبت این روش می‌تواند به مردان بسیاری کمک کند، از جمله آن‌هایی که سلول‌های بینادی اسپرمی آن‌ها در پی مصرف داروهای ضدسرطان نیرومند نابود شده است.

اسپرم‌های زنانه

  نیرنیا امیدوار است روزی امکان آن وجود داشته باشد که سلول‌های بنیادی اسپرم را به طور مستقیم به بیضه‌ی بیماران انسانی تزریق کنند تا این مردان به جای روش آی‌وی‌اف، بتوانند به طور طبیعی بچه‌دار شوند. همچنین، روزی ممکن است زنان بتوانند به کمک این روش اسپرم تولید کنند و دختران زیست‌شناختی خودشان را داشته باشند.

 نیرنیا می‌گوید که همکاران او از سلول‌های مغز استخوانی که از موش‌های ماده گرفته شده بود، اسپرم‌هایی در مراحل آغازین در موش‌ها تولید کرده‌اند. او به گزارشگر نیوساینتیست، خانم رکسانا خمسی، گفته است:" امکان آن وجود دارد که از سلول‌های بنیادی مغز استخوان زنان، اسپرم‌های بالغ پدید آورد."

گزارش کامل این پژوهش در مجله‌ی (Gamete Biology (SRF 63, p 69, 2007 چاپ شده است.

منبع:

Khamsi Roxanne, Bone stem cells turned into primitive sperm cells, NewScientist.com news service,  13 April 2007

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 5255 بار   |   دفعات چاپ: 1858 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 361 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 3755