Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: کشف سلول بنیادی سرطانی در لوزالمعده ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۵/۱۱/۱۵ | 

  پژوهشگران آمریکایی شماری سلول بنیادی در بافت سرطانی لوزالمعده پیدا کرده‌اند که به نظر می‌رسد باعث رشد غده‌ی سرطانی می‌شوند. این کشف مهم، رویکرد درمانی تازه‌ای را برای درمان این بیماری مرگبار گشوده است.

  دانشمندان دانشگاه میشیگان آمریکا که گزارش پژوهش خود را در مجله‌ی پژوهش‌های سرطان(Cancer Research) منتشر کرده‌اند، می‌گویند که پیدا کردن سلول بنیادی سرطانی در بافت سرطانی لوزالمعده می‌تواند به توسعه‌ی داروهایی بینجامد که این سلول‌ها را هدف می‌گیرند و نابود می‌کنند.

  دانشمندان تا کنون کوشش فراوانی داشته‌اند تا روش بهتری برای درمان سرطان لوزالمعده پیدا کند که میزان مرگ و میر آن نسبت به دیگر سرطان‌ها بسیار بیشتر است. با وجود این، دستاورد مهمی نداشته‌اند. این سرطان 97 درصد از بیماران شناسایی شده را طی 5 سال می‌کشد که نیمی از آن‌ها در شش هفته پس از تشخیص جان خود را از دست می‌دهند. سرطان لوزالمعده به سرعت گسترش می‌یابد و به ندرت در مرحله‌ی آغازین شناسایی می‌شود. فقط در ایالات متحده‌ی آمریکا 33 هزار نفر در سال از این سرطان می‌میرند.

  لوزالمعده غده‌ای است که پشت معده جای دارد و آنزیم‌های گوارشی و هورومون انسولین ترشح می‌کند. این گروه پژوهشی نمونه‌های بافت را از 10 بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده برداشت کردند. سپس، نمونه‌ها را بخش کردند و در بدن موش‌ها کار گذاشتند تا بافت سرطانی جدیدی را به وجود آورند واز این راه مقدار بیشتر بافت برای آزمایش به دست آید.

  پژوهشگران میلیون‌ها سلول سرطانی را بررسی کردند تا سلول‌هایی را بیابند که ویژگی‌های سلول‌های بنیادی را داشته باشند. یک درصد از آن سلول‌ها شاخص‌های ویژه‌ی سلول‌های سرطانی را داشتند و پژوهشگران آن‌ها را سلول‌های سرطانی بنیادی می‌دانند. سپس، با تزریق آن‌ها به موش‌ها روشن شد که این سلول‌ها مهاجمانه به تشکیل بافت سرطانی می‌پردازند.

  دکتر دایان سیمون که رهبر این گروه پژوهشی بوده است می‌گوید:"کاربردهای بالینی این دستاورد پژوهشی بسیار مهم است." به نظر او تا کنون ما گام‌های بچه‌گانه‌ای در افزایش زمان زنده‌ماندن این بیماران برداشته‌ایم، اما سدشکنی علمی بزرگی برای پیدا کردن روشن درمانی کارآمد نداشته‌ایم.

  خانم سیمون می‌گوید:" شواهد زیادی به دست آمده است که در یک بافت سرطانی تنها جمعیت کوچکی از سلول‌ها عامل رشد و تکثیر بافت سرطانی هستند. این سلول‌ها ویژگی‌های سلول‌های بنیادی را دارند؛ یعنی توانایی خودنوسازی و تمایز پیدا کردن به انواع دیگر سلول‌ها. همین ویژگی‌ها هستند که به تومور جان تازه می‌بخشند." به نظر سیمون کشتن این سلول‌ها بنیادی سرطانی به مانند "زدن ریشه‌ی علف هرز" است.

  سلول‌های بنیادی در سرطان‌های دیگر نیز شناسایی شده‌اند، از جمله سرطان‌های لوسمی، پستان، مغز، دستگاه عصبی مرکزی و قولون. برخی متخصصان سرطان معتقدند که کلید مبارزه با سرطان هدف‌گیری این سلول‌های بنیادی سرطانی است. این رویکرد جدید متفاوت از رویکردهای جاری است که می‌کوشند با کشتن هر چه بیشتر سلول‌های سرطانی، بافت سرطانی را تحلیل ببرند. با وجود این، به نظر می‌رسد رویکرد تازه با دشواری‌هایی رو به رو شود، زیرا سلول‌های بنیادی سرطانی ممکن است به درمان‌های کنونی پاسخ ندهند.

  منبع:

  Dunham, Will. Researchers find pancreatic cancer stem cells, sciam.com, February 01, 2007

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 4961 بار   |   دفعات چاپ: 1826 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 300 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 65 queries by YEKTAWEB 3827