Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: چهره‌ی تاریک سلول‌های بنیادی ::
 | تاریخ ارسال: 1385/10/29 | 

 با چهره‌ی تاریک سلول‌های بنیادی آشنا شوید: سلول‌های بنیادی آسان‌تر از سلول‌های دیگر می‌توانند به سوی بدخیمی کشیده شوند. از این رو، ریشه‌ی بسیاری از سرطان‌ها را باید در آن ‌ ها جست و جو کرد و راه‌هایی برای آسیب رساندن به این سلول‌های مرگبار و گریزان پیدا کرد. این سلول‌های بنیادی سرطانی هدف‌های درمانی آینده خواهند بود.

  یکی از ویژگی‌های بدن انسان این است که در این سازمان پیچیده کارهای گوناگون به بخش‌های گوناگون سپرده شده است و اندام‌ها و بافت‌های گوناگون هر کدام کار ویژه‌ای انجام می‌دهند که برای زنده ماندن ضروری هستند. با وجود این، تک تک سلول‌هایی که این بافت‌ها را می‌سازند زندگی کوتاهی دارند. پوستی که امروز بدن شما را می‌پوشاند همان پوستی نیست که ماه گذشته داشتید، زیرا سلول‌های سطح آن همواره می‌ریزند و جایگزین می‌شوند. پوشش درونی معده و روده‌های شما هر دو هفته نوسازی می‌شود و پلاکت‌هایی که به بند آمدن خون کمک می کنند، بیش از 10 روز زنده نمی‌مانند.

  در همه‌ی این بافت‌ها سلول‌های تمایزنیافته‌ای به نام سلول بنیادی وجود دارد که توان نوسازی را برای همیشه دارند. برای تولید بافت جدید، سلول بنیادی به دو سلول تقسیم می‌شود، اما فقط یک سلول دختری مسیر تمایز پیدا کردن و تخصصی شدن را طی می‌‌کند. سلول دختری دیگر به حالت بنیادی می‌ماند. بنابراین، شمار سلول‌های بنیادی در اندوخته‌ی سول بنیادی یکسان می‌ماند. در سلول‌های بنیادی سالم، تنظیم ژنتیکی سفت و سخت توانایی آن‌ها را برای رشد نامحدود و گوناگون شدن در دست خود دارد. برداشتن چنان ساز و کارهای تنظیمی به چیزی می‌انجامد که به بدخیمی شباهت زیادی دارد.

  در دهه‌ی گذشته، شواهدی به دست آمد که سلول‌های بنیادی می‌توانند بدخیم شوند برای مثال، جان ای. دیک از دانشگاه تورنتوی کانادا در سال 1994 توانست سلول‌های بنیادی سرطانی را در لوسمی(سرطان خون) پیدا کند. سپس، ریچارد جونز از دانشگاه جانز هاپکینز، سلول‌های بنیادی سرطانی را در میلومای چندگانه شناسایی کرد. در سال 2004 ، نیز روشن شد که شمار سلول‌های بنیادی سرطانی در تومورهایی با رشد سریع از تومورهایی با رشد کندتر بسیار بیشتر است.

  همگان پذیرفته‌اند که هر سلول سرطانی که در بدن بماند می‌تواند بار دیگر بیماری را به وجود آورد. از این رو، درمان‌های کنونی روی نابودی هر چه بیشتر سلول‌های سرطانی متمرکز شده‌اند. اما از بررسی چند نوع سرطان روشن شده است که تنها درصد کوچکی از سلول‌های سرطانی، یعنی همان سلول‌های بنیادی سرطانی، توان آن را دارند که بافت سرطانی جدید به وجود آورند و هدف گرفتن این سلول‌ها ممکن است راه کارآمدتری برای زدودن بیماری باشد. در واقع، آن‌ها موتورهای پیش برنده‌ی بیماری هستند و اگر نابود شوند، سلول‌های برجای مانده که توان زایش تومور را ندارند، می‌میرند.

  منبع:

  Clarke, Michael F. and Becker, Michael W. Stem Cells: The Real Culprits in Cancer? Scientific American: June 26, 2006  متن اصلی مقاله

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5379 بار   |   دفعات چاپ: 1860 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 273 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331