Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: سرچشمه‌ای دیگر برای سلول‌های بنیادی ::
 | تاریخ ارسال: 1385/10/18 | 

  دانشمندان پس از هفت سال کوشش توانستند سلول‌های بنیادی را از مایع آمنیوتیک(مایعی که جنین در آن شناور است) جدا کند و کشت دهند. پژوهشگران دانشگاه هاروارد نه تنها توانسته‌اند این سول‌های پایه‌ای را از بسیاری دیگر از سلول‌های شناور در مایع آمنیوتیکی جداسازی کنند، بلکه توانسته‌انند آن‌ها را به تمایزیافتن به سلول‌های ماهیچه‌ای، استخوانی، چربی، کبدی، عصبی و سلول‌های دیواره‌ی رگ وادار کنند.

  این گروه پژوهشی، به رهبری آنتونی آتالا، سلول‌های بنیادی را با روش آمنیوسنتز به دست آورده‌اند. در این روش که نزدیک 16 هفته پس از بارداری انجام می‌شود، مایع آمنیوتیک برای بررسی نارسایی‌های ژنتیکی احتمالی در جنین برداشت می‌شود. پژوهشگران در مقاله‌ی خود، که در مجله‌ی Nature Biotechnology چاپ شده است، آورده‌اند که سلول‌های بنیادی یک درصد سلول‌های درون نمونه‌های مایع آمنیوتک را شامل می‌شوند.

  آتالا می‌گوید:"از چند دهه پیش روشن بود که مایع آمنیوتیک سلول بنیادی دارد. همین گونه که جنین رشد می کند، چنین سلول‌هایی پیوسته از آن جدا و در مایع آمنیوتیکی شناور می‌شوند. در حقیقت، بچه در این مایع تنفس می‌کند و آن را می‌بلعد. بنابراین، چنین سلول‌هایی از همه‌ی سوراخ‌های او بیرون می‌آیند و در مایع آمنیوتیک به دام می‌افتند."

  آتلانتا و گروه پژوهشی‌اش، پس از جداسازی این سلول‌ها عامل‌های رشد را به آن‌ها افزودند تا به صورت دودمان‌های سلولی تمایز یابند. آن‌ها توانستند سلول‌های بنیادی به دست آمده از مایع آمنیوتکی( AFS ) را به سلول‌های ماهیچه‌ای، استخوانی، چربی، کبدی، عصبی و سلول‌های دیواره‌ی رگ تبدیل کنند.

  سلول‌های بنیادی به دست آمده از مایع آمنیوتکی دو برتری بر سلول‌های بنیادی جنینی دارند: نخست برای به دست آوردن سلول‌ بنیادی به جنین نیازی نیست که امروزه یکی از موضوع‌های سیاسی داغ شده است. دوم، این سلول‌ها به سلول‌های سرطانی تبدیل نمی‌شوند، حال آن که احتمال سرطانی شدن سلول‌های بنیادی به دست آمده از جنین وجود دارد.

  مارکوس هنستشلاگر، ژنتیکدانی از دانشگاه ویانا، که به همراه یگ گروه پژوهشی در سال 2003 وجود سلول‌های بنیادی را در مایع آمنیوتیکی گزارش کردند، دستاورد آتلانتا و همکارانش را یک سدشکنی علمی می‌داند و می‌گوید:" اکنون جای این پرسش بسیار مهم است که توان واقعی چنین سلول‌هایی چه اندازه است؟"

  آتلانتا در نظر دارد کاربرد درمانی این سلول‌ها را بررسی کند و می‌خواهد این سلول‌ها را وادار کند به صورت بافت قلب، لوزالمعده و کلیه تمایز پیدا کنند. او می‌گوید:"ما هنوز به درستی نمی‌دانیم که سودمندی‌های این سلول‌ها چیست. ما باید روی همه‌ی انواع سلول‌های بنیادی مطالعه کنیم تا بدانیم که کدام یک برای کاربردهای درمانی بهترین است."

  منبع:

  ScientificAmerican.com, January 07, 2007  

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4742 بار   |   دفعات چاپ: 1970 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 247 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331