Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: داروهایی که میلیون‌ها انسان را می‌کشند ::
 | تاریخ ارسال: 1385/7/12 | مترجم: آقاي عبدالکریم مهروز | 

فریاد اعتراضی را در نظر بگیرید که با مرگ 500 نفر پس از مصرف یک داروی تقلبی در کشور توسعه یافته‌ای مانند ایالات متحده‌‌ی آمریکا یا انگلستان بر پا می‌شود. سپس به سال‌های آغازین دهه‌ی 1990 میلادی باز گردید که همان تعداد بچه در هند، هایتی، بنگلادش و نیجریه، پس از خوردن شربت تقلبی پاراستامول(paracetamol) که با حلالی زهرآگین آلوده شده بود، از نارسایی کلیوی مردند. به جز خانواده‌های قربانیان و شمار اندکی از پزشکان، کسی به آن توجهی نکرد.

  مرگ آن کودکان تنها یک مورد مستند از داد و ستد داروهای غیر مجاز است که هر ساله جان شمار زیادی را می‌گیرد. قربانیان، که بیش‌تر از فقیرترین مردمان جهان هستند، ندانسته داروهای تقلبی را می‌خرند. با این که این داروها اغلب دارای مواد زهرآگین هستند یا چیزی در خود ندارند که ارزش درمانی داشته باشد، سوداگران چنین وانمود می‌کنند که این داروها با رایج‌ترین بیماری‌های کشنده از جمله مالاریا، سل وحصبه مبارزه می‌کنند.

  گستردگی این چالش در مقاله‌ای مطرح شد که در ماه جاری در مجله‌ی بیماری‌های عفونی لانست (جلد6، صفحه‌ی 602) به چاپ رسید. برای نمونه، برآورد می‌شود که نیمی از همه‌ی داروهای فروخته شده در آسیای جنوب شرقی، تقلبی باشند. بیش‌تر این داروها نسخه‌های تقلبی داروهای جدید ضد مالاریا هستند که اساس کار آن‌ها ملکول آرتمیسینین(artemisinin) است که به نظر بسیاری از کارشناسان، در مهار گسترش این بیماری نقش بسیار مهمی خواهد داشت. پل نیوتن، نویسنده‌ی اصلی آن مقاله از دانشگاه آکسفورد می‌افزاید، یک بررسی در کامبوج فاش کرد که 71 درصد آرتسونات(artesunate) فروخته شده که دارویی مشتق از آرتمیسینین است، تقلبی است. همچنین، 53 درصد بسته‌های آرتسونات فروخته شده در سال‌های 2002 و 2003 در کشور های آسیای جنوب شرقی تقلبی بودند.

  نیوتن می‌گوید: ‍"ما بسیار نگرانیم که این داروهای تقلبی جای داروهای واقعی را در آفریقا بگیرند. رواج بسیار زیاد آرتسونات تقلبی در آسیا بر اهمیت برخورد با این داد و ستد مرگبار را روشن می کند". او هشدار می‌دهد، اگر نتوانیم از این داد وستد جلوگیری کنیم، جایی برای هزینه‌ی مقدار کلانی پول جهت ساختن داروهای جدید نخواهد ماند، زیرا داروهای جعلی زهرآگین یا ناکارآمد، بی درنگ زیر پای آن‌ها را خالی خواهند کرد.

  سازمان بهداشت جهانی(WHO) از این روند رو به رشد بسیار نگران است وقصد دارد تا در ماه نوامبر در شهر بن آلمان، گروه ضربتی را راه اندازی کند به نام گروه ضربت بین المللی بر ضد فرآورده‌های پزشکی تقلبی که به اختصار IMPACT نامیده می‌شود. هدف از بنیان‌گذاری این گروه، یکپارچه‌ کردن همه‌ی نیروهای درگیر در برخورد با این ناهنجاری، از جمله شرکت‌های دارویی، تنظیم‌کنندگان بازار و پخش‌کنندگان دارو ، پلیس بین الملل و کارکنان گمرک، است.

  متخصصان نگران هستند که خرید و فروش داروهای تقلبی افراد بیشتری را به کشتن دهد و زیانبارتر از خرید و فروش غیرقانونی مواد مخدر باشد. خرید و فروش این داروها سودایی بزرگ با سودآوری کمتر نیست. در سال 2005، اداره‌ی نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده برآورد کرد که میزان فروش داروهای تقلبی در همه جای جهان از 5/3 میلیارد دلار فراتر می‌رود، اما برآوردهای دیگر از10 برابر بیشتر بودن این مبلغ خبر می‌دهند. مرکز داروهای مورد پسند عموم، بنیاد خیریه‌ای که صنایع دارویی ایالات متحده ‌ی آمریکا از آن پشتیبانی می‌کند، پیش بینی می‌کند که در صورت محدود نشدن این داد و ستد ، میزان فروش داروهای تقلبی تا سال 2010 به 75 میلیارد دلار خواهد رسید.

  با این همه، هنوز هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید که چه اندازه داروی تقلبی فروخته می‌شود. صنعت دارو نخستین بار 20 سال پیش زنگ خطر را به صدا درآورد، اما اداره‌های مجری قانون، دولت‌ها و بنیادهای خیریه که داروها را در اختیار مردم می‌گذارند، توجه چندانی به آن نکردند. به همان اندازه، پژوهشگران نیز توجه کافی نداشتند. نیوتن در مقاله‌ی مروری خود دریافته است که تنها 43 مقاله‌ی دانشگاهی در زمینه‌ی داروهای تقلبی به چاپ رسیده که فقط یکی از آن‌ها از روش‌های علمی پذیرفته شده پیروی کرده است.

  مهم‌تر این که، یک نظرسنجی که به رهبری او در لائوس انجام گرفت روشن کرد که دو نفر از سه داروساز و چهار نفر از پنج خریدار حتی از وجود داروهای تقلبی خبر ندارند. این واقعیت است که خرید و فروش داروهای تقلبی، کوشش‌های جهانی برای مبارزه با بیماری‌های عفونی را تهدید می کند، بیماری ‌ هایی که 14 میلیون انسان را که 90 درصد آن‌ها در کشورهای درحال توسعه هستند، از بین می‌برند.

    هوارد زوکر، دستیار مدیر کل WHO در فناوری بهداشتی و دارویی می‌گوید، IMPACT در آغاز کوشش‌‌های خود را در پنج زمینه متمرکز خواهد کرد: فناوری ضد جعل کردن؛ هماهنگی در قانون‌گذاری‎؛ اجرای سخت‌گیرانه‌تر قانون؛ تقویت دستگاه‌های نظارتی؛ و تبلیغات بهتر که درباره‌ی داروهای تقلبی به خریداران هشدار می‌دهند.

  نیوتن در ادامه‌ی بحث خود بیان می کند که تقویت دستگاه‌های نظارتی کلیدی راهگشا است، به ویژه در یک سوم کشورهای جهان که عملکرد بسیار ضعیفی در این باره دارند. او می‌گوید: "اگر شما دستگاه نظارت دارویی کارآمدی نداشته باشید، نمی‌توانید سرچشمه‌های تولید دارو را بازرسی کنید، بازرسی‌های مرزی را به اجرا درآورید، جاعلان را در پیگرد قرار دهید یا رشوه‌خواری و فساد را ریشه کن کنید".

  زوکر با در اولویت بودن این موضوع موافق است. او می گوید: " اگر قانون به اجرا در نیاید دندانی برای کسی برجای نمی‌ماند". صندوق جهانی برای مبارزه با ایدز، سل و مالاریا، که هر ساله برای فراهم کردن دارو برای درمان این بیماری‌های بزرگ میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند، نیز با این نظر موافق است. رزی وانک سخنگوی این صندوق می‌گوید که صندوق جهانی پیش از این با درخواست‌هایی در زمینه‌ی دادن کمک‌های فنی به آزمایشگاه‌های ملی موافقت کرده است تا نظارت کیفی دارویی در این آزمایشگاه‌ها بهبود یابد و ناظر ان با صلاحیت، پشتیبانی شوند. وانک همچنین تأکید می‌کند که صندوق جهانی معیارهایی گذاشته است تا "از سلامت کالاهایی که به هزینه‌ی صندوق جهانی خریداری می‌شوند تا جایی که ممکن است، اطمینان پیدا کند".

  اما والری رجی عضو WHO که هماهنگ کننده‌ی IMPACT در ژنو وسوییس است، می‌گوید: ریشه کن کردن فساد آسان نخواهد بود به ویژه در کشورهایی که حقوق بازرسان، به اندازه‌ای اندک است که رشوه گرفتن، ارزش خطر کردن را دارد به گونه‌ای که آن‌ها چشم خود را بر این خرید و فورش می‌بندند و شتر دیدی ندیدی.

  نیوتن نیز می‌گوید که اداره‌های واگذارکننده‌ی دارو باید برای داروهای نجات‌بخش یارانه بپردازند به نحوی که بالابودن قیمت داروهای جاعلان نسبت به داروهای واقعی باعث شود کسی آن‌ها را نخرد. او می‌گوید: "این، کلید ضربه زدن به آن‌ها است، به روش کارخودشان". صندوق جهانی از این راهکار پشتیبانی می‌کند و داروها را به رایگان یا با قیمت اندک در دسترس نیازمندان می‌گذارد.

  با این همه، صنعت دارویی کمتر متقاعدشده است. هاروی‌‌‌ بِیل، مدیر فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان دارو می‌گوید: "از آن جا که قیمت هر واحد داروی تقلبی از قیمت عرضه شده‌ی داروی واقعی پایین‌تر است، داروهای تقلبی وجود خواهند داشت". او خاطر نشان می‌کند که پاراستامول(استامینوفن) و آنتی‌بیوتیک‌های آمپی‌سیلین و آموکسی‌سیلین رایج‌ترین داروهای تقلبی در کشورهای در حال توسعه هستند. این در حالی است که آن‌ها ارزان‌ترین داروها نیز به شمار می‌آیند.

  چند گام نخست برای نخستین بار در آلمان برداشته خواهد شد. یک راه پیش روی IMPACT این خواهد بود تا پیگیری این موضوع را رها نکند که هر بسته‌ی دارویی یک شماره‌ی رمز داشته باشد که تنها زمانی بتوان آن راخواند که پلمب بسته، باز شود. خریدار می‌تواند با کارخانه‌ی تولید کننده تماس بگیرد تا درستی شماره‌ی داروی آن‌ها را بررسی کنند. زوکر می‌گوید، جزئیات دقیق آن اکنون سری است، اما در نشست بن آشکار خواهد شد.

  راه کار دیگر، قانون‌گذاری در کشورهای گوناگون برای مبارزه با ساختن داروهای تقلبی است، ضمن این که IMPACT مطالعه‌ای را آغاز خواهد تا تهدید رو به رشد فروش داروهای تقلبی را در اینترنت ارزیابی کند. راه دیگر پیش روی IMPACT برآورد میزان ساختن داروهای تقلبی در آفریقا است.

  نیوتن هشدار می‌دهد که نباید جاعلان را دست کم گرفت چرا که روش‌‌های آن‌ها در تولید دارو روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. بیش‌تر داروهای تقلبی دارای مقدار اندکی داروی واقعی هستند تا لو رفتن آن‌ها نسبت به حالتی که هیچ داروی فعالی وجود ندارد، دشوارتر شود . این کار به ایجاد مقاومت دارویی کمک می‌کند. نیوتن می‌گوید: "یعنی که باکتری‌ها یا انگل‌ها با غلظت‌های اندکی از داروی فعال رو به رو می‌شوند که برای ایجاد مقاومت کافی است". بنابراین، به نظر می‌رسد نسل‌های آینده‌ی داروها، کارآیی خود را از دست خواهند داد.

  نیوتن ادامه می‌دهد، بسته‌بندی‌های تقلبی نیز روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند. او پی برده است که برخی بسته‌های آرتسونات در آسیا حتی دارای هولوگرامی(تصویری سه بعدی که با لیزرگرفته می‌شود) هستند که درست مانند آن است که روی بسته‌های اصلی وجود دارد. او می‌گوید: " اکنون باید بپذیریم که جاعلان برنده هستند". اما زوکر خوش بین‌تر است و بنیان‌گذاری IMPACT را گواه سخنان خود می‌گیرد که دست کم ارده‌ای سیاسی و بین المللی وجود دارد تا کاری انجام دهد. او می‌گوید: "برداشت من این است که جنبش رو به رشدی آغاز شده است".

 

تولید انبوه داروهای تقلبی

  • در سال 1995 پس از این که اداره‌های دولتی با صلاحیت کشور نیجریه، 88 هزار واکسن به ظاهر سالم اهداشده توسط Pasteur Meriux and SmithKline Beecham را از کشور همسایه نیجریه دریافت کردند، شماری از 60000 نفری که این واکسن‌های تقلبی مننژیت به آنان تزریق شده بود، آلوده شدند. در این واکسن‌ها اثری از داروی فعال واقعی وجود نداشت.

  • شایع است که طی سال 2001 در چین 192000 بیمار پس از مصرف داروهای تقلبی درگذشتند. در همان سال اداره ‌ های دولتی با صلاحیت، 1300 کارخانه را بستند که در حال تحقیق برای تولید 480000 داروی تقلبی به ارزش 57 میلیون دلار بودند. در سال 2004 مسؤولان این اداره‌ها 22 تولیدکننده‌ی شیر خشک بسیار نامرغوب را بازداشت کردند و سه کارخانه را پس از مرگ بیش از 50 نوزاد تعطیل کردند.

  • به تازگی از آمریکای شمالی گزارش‌هایی از وجود انواع داروهای تقلبی رسیده است: هورمون رشد انسانی؛ آتورواستاتین(atorvastatin) که برای پایین آوردن کلسترول و درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود؛ اریتروپویتین(erythropoietin) که برای کاهش کم خونی مصرف می‌شود؛ فیلگراستین(filgrastin) که در درمان افرادی به کار می‌رود که به لوسمی مبتلا هستند یا پیوند مغز استخوان روی آن‌ها انجام شده است؛ و داروهای ضد سرطان ژرمسیتابین(germcitabine) و پاکلیتاکسل(paclitaxel).

  • داروهای ضد ایدز تقلبی پیش از این در آفریقای مرکزی ساخته شده‌اند. این داروهای ضد رتروویروسی که برای درمان‌دراز مدت افراد مبتلا به ویروس HIV استفاده می‌شوند، به جلوگیری از پیشرفت بیماری ایدز کمک می‌کنند. تاکنون نسخه‌های تقلبی داروهای ترکیبی استاووددین-لامی‌وودین-نویراپین(stavudine-lamivudine-nevirapine) و لامی‌وودین-زیدوودین(lamivudine-zidovudine) شناسایی شده‌اند.

منبع :

Andy Coghlan , The medicines that could kill millions, NewScientist.com news service, 08 September 2006

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 10203 بار   |   دفعات چاپ: 2611 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 279 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 65 queries by YEKTAWEB 4331