Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: سلول‌های مهندسی شده برای نابودی سرطان ::
 | تاریخ ارسال: 1385/6/11 | 

سرطان از سلول‌هایی پدید می‌آید که وحشی شده‌اند. سلول‌هایی که مهار گسیخته زیاد می‌شوند، تومورهای بدخیمی را به وجود می‌آورند و می‌توانند به همه جای بدن جابه‌جا شوند و بیماری را گسترش دهند. در برخی بیماران، دستگاه ایمنی می‌تواند چنان تومورهایی را شناسایی و یورش به آن‌ها را آغاز کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که اگر میزان این لنفوسیت‌های نفوذ کننده به تومور را افزایش دهیم، می‌تواند کمک بزرگی برای چیره شدن بر سرطان‌های مرگبار باشد. اکنون دانشمندان توانسته‌اند سلول‌های ایمنی را در بیرون بدن به سلول‌های نبردکننده با سرطان تبدیل کنند که باعث بهبودی کامل دو بیمار شده‌اند.

سلول‌های ایمنی، مانند لنفوسیت‌ها، که به سلول‌هایT نیز شناخته می‌شوند، به کمک گیرنده‌های ویژه‌ای بر سطح سلول‌ها، هشدارهای سلامتی را دریافت می‌کنند. استیون روزنبرگ از بنیاد ملی سرطان(NCI) و همکارانش، نخست ژن‌های مربوط به گیرنده‌ی شناسایی سرطان را در سلول‌های ایمنی به دست آمده از بیماری که بر ملانوما پیروز شده بود، کلون‌سازی کردند. پژوهشگران این اطلاعات ژنتیکی را با بهره‌گیری از رتروویروس‌ها به درون سلول‌هایT هفده بیمار مبتلا به ملانوما وارد کردند.

دستگاه ایمنی آن بیماران پس از شیمی‌درمانی بسیار ضعیف شده بود و شمار لنفوسیت‌های فعال در گردش بسیار اندک بود. دانشمندان لنفوسیت‌های مهندسی شده را به دستگاه ایمنی ضعیف شده‌ی آن‌ها وارد کردند و دریافتند که آن سلول‌ها می‌توانند ماندگار شوند و در 15 نفر از 17 بیمار، بین 9 تا 56 درصد از جمعیت سلول‌های T را طی یک ماه پس از درمان بسازند.

دو بیمار از آن 17 بیمار سودمندی بسیاری از این درمان دریافت کردند. لنفوسیت‌های مهندسی شده از یک مرد 52 ساله مبتلا به ملانوما، توموری را در زیر بغلش نابود کردند و رشد کبد را تا 89 درصد کاهش دادند و امکان برداشتن آن را فراهم کردند. سلول‌های T نبردکننده با سرطان، توده‌ای را در شش‌های یک مرد 30 ساله از بین بردند. هر دو بیمار پس از 18 ماه از بیماری رهایی یافتند و میزان سلول‌ها ایمنی مهندسی شده هم‌چنان در خون آن‌ها بالا ماند. این پژوهش برای نخستین‌بار نشان داد که مهندسی ژنتیک می‌تواند راهی برای پس نشاندن تومور سرطانی باشد. با این روش می‌توان لنفوسیت‌های عادی را از بیماران بگیریم و آن‌ها را به سلول‌ها نبردکننده با سرطان تبدیل کنیم و سپس، به بیمار بازگردانیم.

منبع:

 Biello David, Engineered Immune Cells Beat Back Cancer, sciam.com news: August 31, 2006

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5327 بار   |   دفعات چاپ: 1984 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 218 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331