Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: نیکوتین چگونه به پیشرفت سرطان کمک می‌کند ::

بر پایه‌ی پژوهشی که به تازگی انجام شده است، نیکوتین بر یک مسیر کلیدی در سلول‌ها اثر می‌گذارد و این یافته می‌تواند توضیحی برای این حقیقت باشد که این ماده چگونه بر سرعت پیشرفت سرطان می‌افزاید. پژوهشگران بر این باورند که این دستاورد پژوهشی می‌تواند به ساختن داروهای ضد سرطان بهتری کمک کند.

نیکوتین سوای این که می‌تواند آغازگر سرطان باشد، به نظر می رسد بر یورشگری سرطان‌های از پیش موجود نیز می‌افزاید. برای نمونه، در پژوهشی روشن شد در بیمارانی که سیگار می کشند، خطر گسترش سرطان پستان به شش‌ها در برابر آنانی که سیگار نمی‌کشند، بسیار بیش‌تر است. هم‌چنین، از کار انداختن گیرنده‌های نیکوتین در سطح سلول‌های سرطانی یورشگر در ظرف آزمایشگاهی، از رشد و پیشروی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

با این که روشن شده بود نیکوتین بر یورشگری سرطان‌های می‌افزاید، درباره‌ی این که چگونه این کار را می‌کند، چیز بسیار به دست آمده بود. اکنون سریکومار چلاپان(Srikumar Chellappan) از دانشگاه فلوریدای جنوبی و همکارانش روی مولکول ویژه‌ای در سلول‌های سرطانی پژوهش می‌کنند که به نیکوتین بر هم کنش دارد.

آنان در نخستین کار پژوهشی خود سلول‌های سرطانی شش را در معرض مقداری نیکوتین گذاشتند که در جریان خون یک فرد سیگاری، در اوج مصرف روزانه، وجود دارد. این کار، سلول‌های سرطانی را به همانندسازی واداشت. بررسی بیش‌تر نشان داد که نیکوتین باعث می‌شود مولکولی به نام Raf-1 به یک پروتیین کلیدی به نام Rb پیوند شود که در حالت عادی سرکوب کننده‌ی سرطان است.

چلاپان می‌گوید که این تداخل در کارکرد پروتیین Rb می‌تواند بر سرعت گسترش سرطان بیفزاید، زیرا گروه او دریافتند که در 8 تومور سرطانی از 10 توموری که بررسی کردند، برهم کنش Raf-1 و Rb به طور بسیار غیرعادی بالا بود.

چلاپان می‌گوید:" یکی از زمینه‌های پژوهشی فعال در آزمایشگاه ما شناسایی عامل‌هایی است که می‌تواند از پیوند شدن Raf-1 و Rb جلوگیری کنند." و می‌افزاید که چنین داروهایی "می‌توانند کارکرد ضدسرطانی نیرومندی داشته باشند". گزار این پژوهش در مجله‌ی  Journal of Clinical Investigation  به چاپ رسیده است.

  منبع:

Roxanne Khamsi, How nicotine helps cancer grow, NewScientist.com news service, 13:26 21 July 2006   

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5219 بار   |   دفعات چاپ: 1865 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 372 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331