Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: درمان دیابت نوع دو بر پایه‌ی پزشکی چینی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۵/۳/۲۱ | 

گونه‌ای از دیابت(بیماری قند) که بیش‌تر در بزرگسالان دیده می‌شود(دیابت نوع دو)، هنگامی به وجود می‌آید که سلول‌های تولید کننده‌ی انسولین از ساختن هورومن انسولین به اندازه‌ی کافی باز می‌مانند یا سلول‌ها بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی‌دهند و در نتیجه میزان قند در خون بالا می‌رود. این قند به مولکول‌ها بدن پیوند می‌شود و آسیب‌های بافتی پدید می‌آورد. درمان‌های کنونی این بیماری تنها جان بیمار را نجات می‌دهند و بر زمان زندگی او می‌افزایند و بیماری را به طور بنیادی درمان نمی‌کنند. اما اکنون پزشکان غربی با سر نخی که از پزشکی چینی به دست آورده‌اند، امیدهایی برای درمان این بیماری پیدا کرده‌اند. آن‌ها مولکولی را از میوه‌ی گیاه گاردنیا به دست آورده‌اند که به نظر می‌رسد به ریشه‌ی این بیماری حمله می‌کند.

بردفورد لوول از مدرسه‌ی پزشکی هاروارد، چن‌یو زانگ از دانشگاه نانجینگ و گروه همکارانشان در جست و جوی مولکولی بودند که بتواند از فعالیت آنزیمی به نام پروتیین UCP2 جلوگیری کند. این پروتیین به میتوکندری‌های سلول‌ها کمک می‌کند تا از مولکول‌های به دست آمده از غذا انرژی فراهم آورند، اما از تراوش کردن انسولین از سلول‌های لوزالمعده جلوگیری می‌کند. این پروتیین به میزان زیادی در بیماران دیابتی و جانورانی که دیابتی شده‌اند دیده می‌شود. پژوهشگران افزایش فعالیت این پروتیین را در آسیب‌زایی دیابت بسیار کلیدی می‌دانند. بنابراین، در جست و جوی مهارکننده‌ای برای آن برآمدند.

زانگ، که با پزشکی چینی آشنایی داشت، پیشنهاد کرد کاوش را از میوه‌ی گاردنیای یاسمین(Gardenia jasminoides) آغاز کنند. سلول‌های لوزالمعده‌ی موش را به عصاره‌ی این گیاه تیمار کردند و دریافتند که به آزاد‌سازی انسولین می‌پردازند، اما سلول‌های موش‌هایی که با دست‌کاری ژنتیکی توان ساختن UCP2 را از دست داده بودند، تراوشی نشان ندادند. بنابراین، پیشنهاد شد که عصاره‌ی این گیاه از راه مهار کردن UCP2 باعث تراوش انسولین از سلول‌های لوزالمعده می‌شود. لوول یادآوری می‌کند:"هنگامی که این نتیجه را دیدم، برایم باورنکردنی بود." بررسی‌های بیش‌تر به جداسازی مولکولی به نام جنیپین(genipin) از عصاره انجامید که پیش‌تر به توان آن در پیوند شدن با پروتیین‌ها پی برده بودند. با افزودن این مولکول به بافت لوزالمعده‌ی موش در لوله‌ی آزمایش، پژوهشگران توانستند حساسیت آن سلول‌ها را به میزان قند خون بازگردانند. سپس، گونه‌ای از جنیپین دست‌کاری شده ساختند که نمی‌توانست به پروتیین‌ها پیوند شود که اثر مشابه اما ضعیف‌تری نشان داد. این یافته از نظر درمانی مهم است، زیرا توان پیوند شدن به پروتیین‌ها می‌تواند به پیامدهای ناخواسته بینجامد. گزارش کامل این پژوهش در شماره‌ی جاری مجله‌ی Cell Metabolism چاپ شده است.

منبع:

David Biello, Chemical in Gardenia Fruit Raises Hopes for Type 2 Diabetes Treatment, Scientific American News, June 07, 2006

چند نکته‌ی جزیره‌ای

1. این بار نخست نیست که پژوهشگران بر پایه‌ی سرنخ‌هایی که از پزشکی کهن به دست می‌آورند به مولکول‌های درمانی دست پیدا می‌کنند. برای نمونه، داروی متفورمین که اکنون به بیماران دیابتی نوع دو داده می‌شود، داستانی مانند داستان این پژوهش دارد و نخست از یک گیاه دارویی به دست آمد و سپس داروسازان آن را به میزان انبوه ساختند.

2. شگفت‌انگیزتر که برخی از پژوهشگران که پیرامون خمیردندان یکی از فرعون‌های مصر پژوهش می‌کردند، سرانجام با بررسی‌های پیچیده‌ی شیمیایی روی ترکیب به دست آمده از پیکر مومیایی آن فرعون، توانستند دریابند که در ترکیب خمیردندان کهنی که اکنون در دست ما نیست(!) از عصاره‌ی چه گیاهی بهره گرفته‌اند. آنان حتی آن گیاه را پیدا کردند و دانستند که عصاره‌ی آن باکتری‌های دهان را از بن می‌برد و اکنون می‌کوشند خمیردندانی بر پایه‌ی آن درست کند.

3. اکنون بی‌آن که بخواهیم در سخن گفتن از ارزش‌ پزشکی کهن ایران راه زیاده گویی را بپیماییم، یادآور می‌شویم ای کاهش دست کم به اندازه‌ی آقای زانگ از پزشکی کهن آگاهی داشته باشیم و آن را گرامی بداریم و با پژوهش علمی امروزی هم جایگاه بلند آن را روشن کنیم و هم بیماران نیازمند را بهره‌مند کنیم. بی‌گمان آقای زانگ و همکارانش در آینده‌ای نزدیک داروی جدید را به تولید انبوه می‌رساننند و ما به ناچار به وارد کردن آن می‌پردازیم.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 4422 بار   |   دفعات چاپ: 1955 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 243 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 65 queries by YEKTAWEB 3827