Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: مرجان علیه سرطان ::
 | تاریخ ارسال: 1384/12/23 | 

AWT IMAGE

بر همگان روشن است که مواد طبیعی گنجینه‌ی بارزشی از داروهای طبیعی هستند. برای مثال، از تنه‌ی گونه‌ای از درختان سرخدار ماده‌ای به دست می‌آید که در مبارزه با برخی سرطان‌ها سودمند است. چنین یافته‌هایی به صنعت نوینی به نام معدن‌کاوی زیستی (bioprospecting) انجامیده است و چنین معدن‌شناسانی در سراسر گیتی در جست و جوی داروهای طبیعی هستند.

به‌تازگی ماده‌ای از مرجان‌های ساحل اکیناوا به دست آمده است که پژوهشگران نشان داده‌اند می‌تواند از همانندسازی ویروس‌ها جلوگیری کند و بنابراین، امید می‌رود در درمان برخی سرطان‌ها سودمند باشد. این مرجان( Isis hippuris) جانداری زرد رنگ و شاخه‌دار است که در آب‌ها گرمسیری غرب اقیانوس آرام پیدا می‌شود. جری پلتیر(Jerry Pelletier)، زیست‌شیمی‌دانی دانشگاه مک‌گیل و همکارانش توانایی درمانی این ماده‌ی استروئیدی را آزمایش کرده‌اند. این استروئید، چه در لوله‌ی آزمایش و چه در پیکر جاندران آزمایشگاهی، یک گام اساسی را در فرایند که به ویروس‌ها اجازه می‌دهد گسترش پیدا کنند، بازمی‌ایستاند.

پادزی‌ها(آنتی‌بیوتیک‌ها) داروهایی پزشکی نوین هستند که روی ویروس‌ها اثری ندارند، زیرا آن‌ها ساختمان بسیار ساده‌ای دارند. ویروس‌ها به سلول‌ها وارد می‌شوند و فرایندهای سلولی را به سود خود به یغما می‌برند. این ویروس‌های یغماگر از ماشین سلولی برای به خدمت گرفتن فرایند ساختن پروتئین و در نتیجه همانندسازی خودشان، بهره می‌گیرند.

براساس گزارش این پژوهشگران، که در مجله‌ی Nature Chemical Biology به چاپ رسیده است، هیپوریستانول(hippuristanol) با جلوگیری از کار پروتئین eIF4A ، از این فرایند پیش‌گیری می‌کند. زیرا پروتئین eIF4A ، مانند یک موتور مولکولی کار می‌کند که ویروس برای ساختن پروتیئن به آن نیاز دارد. جری پلتیر می‌گوید: " شما می‌توانید به طور گزینشی از ساختن پروتیئن از آن دسته از مولکول‌های mRNA ویروس جلوگیری کنید که بیش‌تر از این عامل پروتئینی بهره می‌گیرند. ماده‌ی به دست آمده از نظر چگونگی اثرگذاری بر این پروتئین بسیار پاک و درست کار می‌کند. سازوکار آن بسیار گزینشی است و به نظر نمی‌رسد روی مولکول‌های دیگری اثر بگذارد."

این آزمایش‌ها نشان می‌دهد هیپوریستانو ل همانندسازی پولیوویروس‌ها را آهسته می‌کند، بی ‌آن که روی ساختن پروتئین در سلول‌های آلوده نشده اثر بگذارد. بنابراین، به نظر می رسد این ماده راه درمانی نوی برای سرطان باز می‌کند و بتوان از آن در شیمی درمانی بهره گرفت. البته، باید راهی برای به دست آوردن مقدار زیادی از این ماده پیدا کنیم، بی‌ آن که مرجان‌ها اقیانوس آرام را نابود کنیم.

منبع:

David Biello,Compound from Coral Could Combat Cancer,sciam.com, March 13, 2006

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 5945 بار   |   دفعات چاپ: 2423 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 313 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331