Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
شناخت بیماری‌ها
دارو شناخت
زندگی سالم
صفحه اصلی
پرسش و پاسخ
تازه های پزشکی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: بیایید باکتری بخوریم
:: جلوگیری از چاقی با چربی‌درمانی
:: سبزی‌ها را خام و پخته بخورید
:: پیشنهاد هشت کارشناس برای پیشگیری از سرطان
:: داروهی ضدافسردگی شاید ناباروری در پی داشته باشند
سلامت کودکان و نوجوانان

AWT IMAGE

آشنایی با ایدز

AWT IMAGE

سلامت روز

AWT IMAGE

:: سرماخوردگی علیه آنفولانزا ::
 | تاریخ ارسال: 1384/11/14 | 

سرماخوردگی معمولی ممکن است ما را در برابر آنفولانزای مرغی ایمن کند

آدنوویروس‌ها، که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شوند، ممکن است به ما کمک کنند تا در برابر همه‌گیری آنفولانزا ایمن شویم. دو گروه پژوهشی از دانشمندان آمریکایی موش‌ها و جوجه‌ها را با DNA واکسن‌هایی برپایه‌ی آدنوویروس، با موفقیت علیه سوش‌های مختلف H5N1 آنفولانزای مرغی ایمن کرده‌اند. آنان اکنون می‌خواهند آن را روی انسان آزمایش کنند.

این دو گروه از یک آدنوویروس ضعیف شده، که نمی‌تواند همانند‌سازی کند، به عنوان جابه‌جا کننده‌ی ژن یکی از مهم‌ترین پروتیین‌های سطحی H5N1 ، یعنی هماگلوتینین (HA) ، بهره‌ گرفتند تا پاسخ ایمنی نیرومندی را در جانوران بر انگیزند.

آندرا گامبوتو در دانشگاه پیتزبورگ و همکارانش و گروه دیگری به رهبری سورش میتال در دانشگاه پرودو در ایندیانا، هر کدام با بهره‌گیری از HA از آنفولانزای H5N1 ، که در سال 2005 تعدادی را در ویتنام کشت، و با HA از آنفولانزای H5N1 که نخستین بار در سال 1997 در هونگ‌کنگ به انسان نفوذ کرد، واکسن ساخته‌اند.

در هر دو مطالعه، هر دو واکسن به طور کامل موش‌ها را در برابر ویروسی که HA از آن به دست آمده بود، ایمن ساخت و گروه گامبوتو دریافت که این واکسن در جوجه‌ها نیز کار می‌کند. اما هر دو واکسن باعث ایمنی در برابر سوش‌های دیگر نیز شدند. چنین ایمنی متقاطع در واکسن‌های استاندارد که از ویروس‌های آنوفولانزای کشته شده ساخته می‌شوند، بسیار محدود است.

گامبوتو دلیل این روی‌اداد را این گونه به گزارشکر مجله‌ی نیوساینتیست گفته است که چون واکسن‌های استاندارد باعث برانگیخته شدن تولید پادتن علیه ویروس آنفولانزا می‌شوند، اما ایمنی با واسطه‌ی سلولی را به راه نمی‌اندازند، یعنی ایمنی که در آن دسته‌ای از سول‌های سفید خون به نام لنفوسیت‌های T ، نیز برای حمله به ویروس تحریک می‌شوند. هر دو گروه نشان داده‌اند که واکسن‌های HA -آدنوویروسی هر دو پاسخ را برمی‌انگیزند. گامبوتو توضیح می‌دهد:" سلول‌های T به دامنه‌ی گسترده‌تری از هدف‌های سطح پروتیین‌ها پاسخ می‌دهند، از جمله ناحیه‌هایی که بین سوش‌های گوناگون حفظ شده است."

بنابراین، واکسنی که ایمنی وابسته به سلول را علیه ویروس‌های آنفولانزایی که در این سال شایع شده‌اند، برانگیزد ممکن است علیه ویروس‌های سال دیگر، که فقط اندکی تغییر کرده‌اند، نیز کارگر باشد. هر دو گروه در مرحله‌ی نظری نتیجه گرفته‌اند که این ویژگی می‌تواند اجازه‌ی اندوخته کردن واکسن H5N1 را بدهد و این امید را بدهد که هر گاه با وضعیت‌های اضطراری سوش H5N1 روبه‌رو شدیم، بتوانیم از آن بهره بگیریم.

منبع:

Journal reference: The Lancet (DOI: 10.1016/50140-6736(06)68076-8), Journal of Virology (vol 80 p 1959)

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4644 بار   |   دفعات چاپ: 1837 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 382 بار   |   0 نظر
پزشک جزیره
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331