Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
اخترشناسی
فیزیک
زندگی انیشتین
فیزیکدان‌های مسلمان
فیزیک و زندگی
اخترشناسی
تاریخ فیزیک
تازه‌های فیزیک
دانش‌نامه‌ی فیزیک
آموزش فیزیک
معلمان برتر
فیزیک در شبکه
خبرها و نظرها
معرفی کتاب
برترین‌های این بخش
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: طرح سراسری دانش‌آموز پژوهنده برگزار می‌شود
:: خورشید کوچکتر است
:: نخستین آزمایش‌های فیزیک در تاریخ معاصر ایران
:: آسایشگاهی برای ستارگان پیر
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازی های آموزشی

AWT IMAGE

به سوی اینشتین شدن

AWT IMAGE

سالارکتاب
سالارکتاب
مکانیک در تمدن اسلامی

AWT IMAGE

:: کاروان علم در لامرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۱۰/۱۱ | 

روز سه شنبه 22 آذر 1384، کاروان علم به دعوت مدیر آموزش و پرورش لامرد، سید جعفر موسوی، به این شهر سفر کرد. لامرد یکی از شهرستان‌های استان فارس است که به فاصله‌ی 30 کیلومتری از خلیج فارس قرار دارد. لامرد را به معنی سرزمین دور و دوست‌داشتنی، تسلیم‌ناپذیر و استوار گفته‌اند. برخی نیز گفته‌اند چون مردان این شهر برای بازرگانی به بیرون از منطقه و جزیره‌های خلیج‌ فارس سفر می‌کردند و در آن‌جا مردان اندکی دیده می‌شد، به این نام خوانده‌اند. این شهرستان با بیش از 71 هزار نفر جمعیت در سال تحصیلی 1381 143 واحد آموزشی، با 16551 دانش‌آموز و 1115 نفر معلم و کارمند بوده است.

در این سفر آن‌چه برای همراهان کاروان علم بیش از همه جالب بود، علاقه‌مندی مدیر، معلمان و کارکنان منطقه و آثار هوش و ذکاوت دانش‌آموزان آن‌ بود. برنامه‌ی کاروان علم از ساعت 8 صبح آغاز شد و نخست در یکی از کلاس‌های مدرسه‌ی راهنمایی دخترانه پیرامون کتاب ابوریحان و ریحانه و شخصیت آن دانشمند بزرگ سخنانی چند گفته شد.

در ادامه، سخنرانی اسفندیار معتمدی درباره‌ی آموزش و پرورش و فرایند یاد دادن و یادگرفتن برای آ«وزگاران و معلمان دوره‌ی راهنمایی و مدیران مدرسه‌های منطقه، انجام شد. معتمدی در سخنان خود یادآوری کرد که آموزش یعنی یادگیرنده، یاد دهنده، برنامه و هدف، محتوا، روش و ابزار و جای آموزش و فراورده‌ی مطلوب آموزشی به مطلوب بودن هر یک از این عامل‌ها وابسته است. ایشان تاکید کردند که هدف آموزش پرکردن ذهن دانش‌آموزان از مطالب غیرلازم و بی‌اثر در زندگی نیست، بلکه هدف آن است که دانش‌آموزان با شرکت در فرایند آموزش خود، دانش، توانش و نگرش لازم برای زندگی را به دست آورند.

در این سخنرانی، که با پرسش‌های دوطرفه از سوی سخنران و معلمان همراه بود، نمونه‌هایی از روش‌های آموزشی فعالیت محور، که در مجله‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش چاپ شده است، برای معلمان معرفی و بازخوانی شد. متاسفانه، بسیاری از آن معلمان با چنین مجله‌هایی آشنا نبودند و در بازدید از کتاب‌خانه‌های آنان نیز نشریه‌ها و کتاب‌های آموزشی نیز چندان به چشم نمی‌خورد. بدون شک، توجه بیش‌تر مسوولان به منطقه‌های دور افتاده، اما پر استعداد، می‌تواند در شکوفایی علمی این منطقه‌ها و در نهایت میهن‌مان نقش اساسی ایفا کند.

در جلسه‌ی دوم، که از ساعت 5/10 آغاز شد، کاروان علم میهمان دبیران فیزیک دبیرستان‌ها و دبیران علوم مدرسه‌های راهنمایی لامرد بود. جلسه با انجام چند آزمایش علمی ساده و شرکت معلمان در بحث‌ها و گفت و گوها ادامه یافت. در این بحث‌ها و گفت و گوها مطرح شد که علم از دو بخش تشکیل می‌شود: فراورده‌های علم و فرایند علم. فرایند علم مجموعه‌ی فعالیت‌ها، روش‌ها و مرحله‌هایی است که طی شده تا علم به دست آید. با وجودی که فرایند علم راه تولید علم است، در صد و پنجاه سال اخیر ایرانیان بیش‌تر برای انتقال فراورده‌های علم کوشیده‌اند و تا اندازه‌ای فراورده‌ی تلاش دانشمندان مغرب زمین به کشور وارد شده است. اما فراورده‌های علم زایا و مولد نیستند. آن چه می‌تواند علم را در یک کشور گسترش دهد، فرایند علم و به عبارت دیگر راه و روش تولید علم است که البته ما در این بخش زیاد فعال نبوده‌ایم و نتوانسته‌ایم به سطح پژوهش بارور و تولید علم برسیم.

شور و شوق معلمان باعث شد این جلسه به درازا بکشد تا سرانجام گله و شکایت دبیران از مدیران مدرسه‌ها و نظام آموزشی آغاز شد. بیش‌تر آنان از این روند گله داشتند که بیش‌تر مدیران به نمره و کلاس آرام توجه دارند و برخی از بخش‌نامه‌ها نیز آزادی عمل را از معلم می‌گیرد. با وجود این، کاروانیان علم با پذیرفتن این شکوه‌ها، یادآوری کردند که دبیران توانا و هوشمند می‌توانند مجموعه دست‌اندرکاران آموزشی را تحت تاثیر قرار دهند و رسالت خود را که تربیت انسان‌های دانا، توانا و با نگرش‌های انسانی است، به خوبی به انجام رسانند.

جلسه‌ی سوم با دانش‌آموزان چند مدرسه بود که از ساعت 2 بعد از ظهر آغاز شد. در این جلسه نخست اسفندیار معتمدی سخنانی پیرامون سال جهانی فیزیک بیان کردند. ایشان به نقش اینشتین در شکستن سدهایی که در برابر پیشرفت دانش فیزیک به وجود آمده بود، اشاره کردند و از فعالیت‌هایی که به مناسبت این سال در ایران انجام شده است، گزارش دادند. جلسه با پرسش و پاسخ دانش‌آموزان و انجام آزمایش‌های ساده علمی به پایان رسید. متاسفانه، این دانش‌آموزان مانند بسیاری از دانش‌آموزان از امکانات کتاب‌خانه، ابزارهای کمک‌آموزشی و ابزارهای آزمایشگاهی مناسب بهره نمی‌برند و این در حالی است که از هوشمندی، شور و شوق و پرسشگری، سرشار بودند.

یک خاطره‌ی جزیره‌ای از لامرد

آقای معتمدی خاطره‌ی جالبی از سفر خود به لامرد برای گردانندگان جزیره دانش مطرح کردند که بر انرژی آنان برای ادامه‌ی فعالیت اطلاع رسانی آموزشی افزود. ایشان گفتند: در جریان یکی از برنامه‌ها، می‌خواستم برخی از منبع‌های آموزشی مناسب را برای معلمان معرفی کنم که یکی از معلمان گفت: " اول سایت جزیره را معرفی کنید که خودتان در آن‌جا مقاله دارید." گفتم: مگر شما جزیره را می‌شناسید؟! گفت: " هم می‌شناسیم و هم از مطالب خواندنی آن، به ویژه ده آزمایش برتر فیزیک، بسیار بهره بردیم." با شنیدن این جمله خوشحال شدم و به آنان گفتم این استقبال شما را از جزیره دانش به گردانندگان جزیره خواهم گفت تا بر فعالیتشان بیفزایند و بدانند اگر فردی در این کشور کار موثری انجام داد، پاداش خیر خواهد دید که همانا سپاس‌گذاری مردم است.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7503 بار   |   دفعات چاپ: 2378 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 121 بار   |   0 نظر
سال جهانی فیزیک
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 69 queries by YEKTAWEB 4030