Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
ایرانی کیست
ایران باستان
دوران اسلامی
ایران معاصر
دانش ایرانیان
نوآوری‌های ایرانی
نام آوران ایران
در پایگاه‌های دیگر
پیرامون شاهنامه
معرفی کتاب
یادگارهای باستانی
بازتاب تمدن ایرانی
ایران‌نامه
برترین‌های تالار ایران
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرا میان آتن و ایران جنگ درگرفت؟
:: آنچه ابن‌سینا از ایران باستان آموخت
:: نه شرقی نه غربی نه تازی
:: ابران را چرا باید دوست داشت
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
بازسازی تخت جمشید

AWT IMAGE

آشنایی با سیستان

AWT IMAGE

جاهای باستانی ایران

• تخت جمشید

• زیگورات چغازنبیل

• بیستون

• تخت سلیمان

• گنبد سلطانیه

• هفت تپه

• ارگ بم

• شهر آیاپیر

• شهر سوخته

موزه‌های ایران

موزه‌ی ملی ایران

موزه‌ی کاخ سعدآباد

موزه‌ی فرش ایران

موزه‌ی رضا عباسی

موزه‌ی شیشه سرامیک

موزه‌ی کاخ نیاوران

موزه‌ی کاخ گلستان

موزه‌ی آستان قدس

موزه‌ی قرآن

موزه‌ی هنرهای معاصر

سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: مشروطه‌خواه آمریکایی ::
AWT IMAGE  روزنامه‌ی شرق: در دوران انقلاب مشروطه و در نبردهای یازده ماهه آزادیبخش مردم تبریز علیه استبداد، معلمان و دانش آموزان مدارس این شهر نیز، دوشادوش توده های مردم، در این پیکارها شرکت داشتند. از جمله مدرسه مموریال که معلمان و دانش آموزانش، فعالیت های آموزشی و فرهنگی را با مبارزات سیاسی  و انقلابی به هم آمیخته و در پاسداری از نهال نوپای آزادی تلاش شبانه‌روزی داشتند.
  در آن روزهای پرتب و تاب، خیزش مردم تبریز علیه خودکامگی که پیر و جوان و زن و مرد در آن شرکت داشتند و ایثار و فداکاری و شجاعت و پایمردی شان، جهانیان را به شگفتی واداشته بود، هوارد باسکرویل را چنان تحت تاثیر قرار داد که آن جوان پاک نهاد به جای اینکه در کلاس درس، تاریخ پیشینیان را برای نوجوانان یاد دهد، خود به مردم تاریخ ساز تبریز پیوست و در حق جویی ها و عدالت طلبی های آنان شریک گشت. باسکرویل در دهم ماه آوریل ۱۸۸۵ میلادی در محل نارث پلاته آمریکا (ایالت نبراسکا) متولد شد و در کالج این ایالت، تحصیلات مقدماتی خود را انجام داد.
  این جوان آمریکایی، تحصیلات خویش را در دارالفنون «بزاستن» به پایان برد و در آن هنگام رئیس دارالفنون یاد شده که نخستین درجه علمی را دارا بود، رئیس جمهوری بعد آمریکا پرزیدنت ویلسون بود. صاحب ترجمه در پاییز سال ۱۹۰۸ میلادی / ۱۳۲۶ ه . ق به دعوت مدرسه مموریال تبریز، جهت تدریس به ایران آمد و در حالی که بیش از ۲۳ سال نداشت شروع به تدریس کرد. درس عمده او تاریخ عمومی بود ولی بعداً به موجب درخواست شاگردان ارشد و بعضی از معلمان مثل مرحوم شریف زاده کلاسی نیز برای تدریس حقوق بین المللی دایر کردند. این جوان پاک درون چون به تبریز رسید و سراسر شهر را پر از جوش و خروش یافت، خونش به جوش آمد و به آزادیخواهان دلبستگی پیدا کرد.
  با شریف زاده که از معلمان مدرسه مموریال بود ارتباط گرمی پیدا کرد و شهادت آن سید بزرگوار دل جوان آمریکایی را تکان داد و شب و روز ناآرام گردانید. وی که در آمریکا دوره سربازی دیده بود و در آن زمینه اطلاعاتی داشت جوانانی را زیر دست خود گرفته مشق نظامی یاد می داد و برای آنکه سرکنسول آمریکا و مدرسه آگاهی نیابد، حیاط ارگ را برای این کار خود برگزید و دسته خود را «فوج نجات» نامید.
  فروردین ماه سال ۱۲۸۸ شمسی بود و تبریز روزهای سختی را می گذراند. از شب تا سحر و از پگاه تا غروب، گلوله های توپ و تفنگ بود که از هر سو بر سر مردم شهر می بارید و شهر از چهار طرف چنان در محاصره بود که بیم گرسنگی، همه را پریشان خاطر کرده بود و سختی نان و خواربار و تلاش های خدعه آمیز کنسول های روس و انگلیس، سردار و سالار را بر آن داشت که بار دیگر به جنگ بزرگی برخیزند و این بار، غرب تبریز را برگزیده و بر آن شدند که به «شام غازان» که یکی از لشگرگاه های صمدخان شجاع الدوله بود یورش برند و چون بسیج نیرو می کردند، باسکرویل چنین خواست که فوج نجات در این تاخت پیش جنگ باشد.
  باسکرویل آن شبی که فردایش جنگ آغاز می شده از وجد به خواب نرفت و فوج خود را تشجیع می کرد و می گفت بکوشید تا بر دشمن غالب شوید. صبح روز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۲۸۸ / ۱۸ آوریل ۱۹۰۹ اولین کسی که قدم به میدان جنگ گذاشت و فوج خود را فرمان حمله داد باسکرویل بود و نخستین کسی هم که هدف تیر دشمن گردید و جان سپرد باز باسکرویل بود که در قبرستان آشوریان تبریز به خاک سپرده شد.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4416 بار   |   دفعات چاپ: 1901 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 161 بار   |   0 نظر
تالار ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 73 queries by YEKTAWEB 3925