Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
مفاهیم پایه
شبیه‌سازی و دین
خبرهای بنیادی
هدیه‌های شبیه‌سازی
پرسش‌های بنیادی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: تولید سلول‌های چشم از سلول‌های بنیادی
:: پیداکردن سلول‌های بنیادی در تخمدان
:: خوک‌هایی با ویژگی گوشت ماهی
:: سلول‌های بنیادی چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
:: سلول‌های بنیادی از کجا به دست می‌آیند؟
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
شبیه سازی در تایم

AWT IMAGE

شبیه سازی موش

AWT IMAGE

فیلم شبیه سازی

AWT IMAGE

:: قابلیت های مثبت شبیه سازی ::
 | تاریخ ارسال: 1384/3/14 | 

فن شبیه سازی مانند فناوری های دیگر به خودی خود خنثی است . به این معنی که شبیه سازی مانند چاقوی تیز و برنده است که به خودی خود نه خوب است نه بد . یک چاقو می تواند ابزار جنایت باشد یا برای کارهای سودمندی مانند عمل جراحی به کار گرفته شود. با وجود این ، شبیه سازی بر خلاف دورنمای منفی که برای آن تصور می شود ، قابلیت های مثبت زیادی دارد . در این جا فقط به معدودی از آن ها اشاره می کنیم . علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه های اینترنتی که آدرس آن ها در پایان مقاله آمده است ، مراجعه کنند .

AWT IMAGE

تولید فراورده های داروی

ژن پروتئین انسانی در یکی از مراحل شبیه سازی وارد ژنوم جاندار می شود . فراورده این ژن را می توان از شیر جاندار یا تخم آن استخراج کرد .

تولید اندام برای پیوند

می توان با دستکاری ژنتیک , جانوری تولید کرد که اندام هایش برای پیوند به انسان مناسب باشد و توسط دستگاه ایمنی بدن پس زده نشود . با شبیه سازی این جانور می توان بانک اندام تولید کرد . برخی از محققان تلاش می کنند , انسان های فاقد مغز تولید کنند و از آن ها به عنوان مخ ز ن اندا م یا بافت استفاده کنند . هر چند این عمل به استفاده از اندام های انسانی هایی می ماند که دچار مرگ مغزی شده اند اما مخالفت های شدیدی در این زمینه ابراز شده است .

تولید جانوران آزمایشگاهی ویژه

در ح ال حاضر , بیماری های زیادی وجود دارند که اطلاعات اندکی در مورد آن ها در دسترس است . می دانیم که شناخت بیماری گام نخست در درمان آن است . پس اگر بشر بتواند با مهندسی ژنتیک جانورانی تولید کند که بیماری های انسانی را داشته باشند و با شبیه سازی آن ها امکان مطالعه بیماری و تاثیر دارو های جدید بر آن ها را به مقیاس انبوه فراهم ساز د , تحول عظیمی در درمان بیماری ها به وجود خواهد آمد . البته خلق چنین جانورانی با مخا ل فت های شدید گروه های حامی حیوانات روبه رو شده است . اما به نظر می رسد , وقتی پای بیماری هایی که درمانشان دشوار است در میان باشد , افکار عمومی از ادامه این گونه تحقیقات حمایت خواهند کرد .

به تاریخ پیوستن

افرادی که با روش های معمول نمی توانند صاحب فرزند شوند , می توانند از شبیه سازی کمک بگیرند . به تازگی گروهی از محققان حتی توانسته اند , از سلول های پیکری زنی که نمی توانست تخمک تولید کند , تخمک بسازند .

انقلاب در دام پروری

با شبیه سازی یک گاو شیر ده می توان گله ای گاو شیرده تولید کرد یا از یک گوسفند پر پشم , گله ای گوسفند پر پشم پدید آورد .

جلوگیری از تولد نوزادان بیمار

اگر هم پدر و هم مادر یک ژن نهفته معیوب داشته باشند ، احتمال داشتن نوزاد بیمار در آن ها بسیار بالاست . اما شبیه سازی از یکی از والدین , تولید نوزاد سالمی را به همراه خواهد داشت .

زنده کردن یاد و خاطره عزیزان

اگر پدر و مادر مسنی تنها فرزند خود را در سانحه ای دست بدهند , می توانند با شبیه سازی فرزند در حال مرگشان , تالمات روحی خود را کاهش دهند. توجه داشته باشید که فرزند جدیدشان , فرزند پیشین آنها نیست و کودک دیگری است که تربیت و پرورش والدین را می طلبد . البته این کودک شباهت زیادی به فرزند در گذشته آن ها دارد .

نجات جانوران در حال انقراض

نوعی گاومیش در حال انقراض با موفقیت شبیه سازی شده است . در حال حاضر دانشمندان برای شبیه سازی خرس پاندا تلاش می کند .

چند نکته

  • فن شبیه سازی مانند فناوری های دیگر خنثی است . به این معنی که شبیه سازی مانند چاقوی تیز و برنده است که به خودی خود نه خوب است نه بد . یک چاقو می تواند ابزار جنایت باشد یا برای کارهای سودمندی مانند عمل جراحی به کار گرفته شود.

  • بسیاری از دیدگاه هایی که در مخالفت با شبیه سازی مطرح شده , هنگام مطرح شدن فناوری لقاح در لوله آزمایش IVF نیز مطرح شده بود . اما همگان دیدند , انسان هایی که با این روش به وجود آمدند , با بقیه انسان ها تفاوتی نداشتند .

  • خصوصیات اخلاقی انسان , پیش از آن که تحت تاثیر ژن ها باشند , تحت شرایط محیطی شکل می گیرند .

  • انسان های شبیه سازی شده دوقلوهای تاخیری قرین ها ی خود خواهند بود . همان طور که دوقلوهای همسان ، انسانی های مجزایی هستند , شبیه سازی شده ها نیز شخصیت های مجزایی خواهند بود . البته , شباهت ظاهری و رفتاری دوقلوهای همسان بیش تر از انسان شبیه سازی شده و قرین اوست . زیرا دوقلوها در یک رحم و در یک زمان پرورش می یابند.

  • اغلب مخالف ت های مذهبی , از جانب مسیحیان کاتولیک ابراز شده است . دلیل این مخالفت ها نگرش های مذهبی خاص آنان بر خلقت و روح است . اما علمای اسلام مخالفت شدیدی علیه شبیه سازی انسان ابراز نکرده اند و قضاوت در مرد انجام آن را به دانشمندان واگذار کرده اند. این دیدگاه نیز از نگرش خاص آنان به خلقت و روح ناشی می شود . برای بحث بیش تر در زمینه این نوع نگرش , کتاب مقالات فلسفی نوشته استاد مطهری مراجعه کنید.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 12098 بار   |   دفعات چاپ: 3083 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 327 بار   |   0 نظر
شبیه سازی
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 63 queries by YEKTAWEB 4331