Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
مفاهیم پایه
شبیه‌سازی و دین
خبرهای بنیادی
هدیه‌های شبیه‌سازی
پرسش‌های بنیادی
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: تولید سلول‌های چشم از سلول‌های بنیادی
:: پیداکردن سلول‌های بنیادی در تخمدان
:: خوک‌هایی با ویژگی گوشت ماهی
:: سلول‌های بنیادی چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
:: سلول‌های بنیادی از کجا به دست می‌آیند؟
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
شبیه سازی در تایم

AWT IMAGE

شبیه سازی موش

AWT IMAGE

فیلم شبیه سازی

AWT IMAGE

:: همه چیز دروغ بود ! ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۸۴/۳/۱۴ | نویسنده:    | 

AWT IMAGE

«فوق العاده است»، «باور نکردنی است»، «گیج کننده است» و «هولناک است». اینها نمونه هایی از عباراتی است که پس از انتشار خبر تولد بره ای به نام «دالی» در سال ۱۹۹۷ میلادی(برابر با ۱۳۷۶ هجری شمسی) بر زبان ها جاری شد. چرا خبر تولد یک بره باید فوق العاده، باورنکردنی، گیج کننده و حتی هولناک باشد؟ هر روز میلیون ها بره در سرتاسر جهان به دنیا می آیند، بدون آن که تولد آنان غیرمنتظره یا وحشتناک باشد یا باعث رونق بخشیدن به بازار خبررسانی شود.

آن بره که اکنون در میان ما نیست، با ارزش ترین جانوری بود که تا به حال به دنیا آمده است. آن بره، حاصل آمیزش بین یک میش و یک قوچ نبود، بلکه از یک سلول پستان میشی ۶ ساله، شبیه سازی (کلون سازی) شده بود. برای این کار، گروهی از محققان انگلیسی به رهبری «یات ویلموت» هسته سلول پستان میش را در درون تخمکی قرار دادند که هسته آن را برداشته بودند. سپس برای تحریک رشد و تقسیم تخم حاصله، آن را تحت تأثیر جریان الکتریسیته قرار دادند. جنین حاصل از آن تخم، مدتی در محیط کشت مناسب نگهداری و سپس در رحم گوسفند دیگری قرار داده شد. دالی پس از طی مراحل جنینی، به عنوان نخستین پستانداری که از یک سلول تمایز یافته(سلول پستان) کلون سازی شد، به دنیا آمد.

دالی چند ماه قبل و پس از ۶ سال زندگی در کنار دانشمندان، به تاریخ پیوست. دالی به بیماری ریوی و آرتریت مبتلا شده بود و زجر می کشید، از این رو، یات ویلموت مجوز مرگی راحتی را برای دالی صادر کرد. دالی طی زندگی نه چندان کوتاه خود، به جنجال آفرین ترین جانور تاریخ تبدیل شد. این بره امکان کلون سازی انسان را تقویت کرد و به پیش گویی های فراموش شده «الوین تافلر» جان دوباره بخشید.

وی در کتاب «شوک آینده» که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد، چنین آورده است: «یکی از امکانات شگفت انگیزی که پیش روی انسان گسترده شده، این است که در آینده خواهد توانست کپی زیستی خود را بسازد. از طریق فرآیندی به نام کلون سازی، از هسته یک سلول بالغ، جاندار جدیدی پدید می آید که همان خصلت های ژنتیکی شخصی را خواهد داشت که هسته سلول را از آن گرفته اند. این کپی، زندگی را با خصلت های اعطایی مربوط به اصل خود آغاز می کند. با کلون سازی، این امکان برای هر کسی فراهم می شود که زایش مجدد خود را ببیند و جهان را با نظایر خود پر کند. اما کلون سازی، پیچیدگی های غیرقابل تصوری را نیز برای نژاد بشر به بار خواهد آورد. این فکر وسوسه کننده است که «آلبرت اینشتین» کپی های خود را به نسل آینده واگذار کند. اما اگر هیتلر هم خواست چنین کند، چه باید کرد...»

کسانی که چنین تصوری از کلون سازی دارند، ناخودآگاه به یاد داستان های تخیلی رعب انگیز و ظالمانه ای مانند «هیولای فرانکشتان» و «دنیای قشنگ نو» می افتند. در هیولای فرانکشتاین، قهرمان داستان یعنی «ویکتور فرانکشتاین» تلاش می کند به راز مرگ و زندگی پی برد، به ماده بی جان، جان بخشد و به مردگان زندگی دوباره ای اعطا کند. او از گورستان ها استخوان جمع آوری می کند و به آفرینش دست می زند. اما آدمی که او آفرید، هیولایی غول آسا و ترسناک از آب درآمد.

در دنیای قشنگ نو، نویسنده تلاش می کند راه تحقق بخشیدن به شعار آرمانی «مشارکت، مساوات و ثبات» را با گماشتن اشخاص مناسب در موقعیت های مناسب، در یک داستان تخیلی ظالمانه نشان دهد. در آن دنیا، در آزمایشگاهی کودکان را چنان پرورش می دهند که از آنان انسان های آلفا، بتا، گاما، دلتا و اپسیلون تولید شود. انسان های آلفا، حاکمان آینده آن دنیا می شوند و اپسیلون پایین ترین طبقه اجتماعی را می سازند. این طبقه به هوش اندکی نیاز دارند و باید کارهای طاقت فرسایی انجام دهند. در جریان رشد جنین ها مقادیر متفاوتی اکسیژن و مواد شمیایی دیگر به آنان می دهند. برای فراهم آوردن تعداد کافی از انسان های طبقه پایین، از فرایند کلون سازی استفاده می شود و کودکان چنان آموزش می بینند که تنها به شیوه مورد پسند حاکمان عمل کنند.

این تصورات باعث مخالفت شدید گروه های مختلف جامعه با فناوری کلون سازی در همه کشورها شد، به طوری که وقتی در دی ماه ۱۳۸۱ شمسی، خبری در روزنامه ها منتشر شد که از تولد نخستین انسان به روش کلون سازی حکایت می کرد، موجی از بهت و نگرانی سرتاسر جهان را فرا گرفت. برای مثال، رئیس جمهور فرانسه، کلون سازی انسان را هم جنایت و هم اهانت به ذات بشری دانست و هر گونه پژوهش علمی را که به کلون سازی انسان بینجامد، محکوم کرد. به علاوه، کلیسا و مجامع مذهبی در برابر این خبر موضع گیری کردند.

خبر تولد نخستین انسان کلون سازی شده با چنان ناباوری روبه رو شد که کسی درستی یانادرستی آن را پیگیری نکرد. تمام خبرگزاری ها، فقط ادعای رئیس شرکتی را منتشر کردند که به گفته وی، مکان آن به دلایل امنیتی مخفی نگه داشته شده است. در واقع، فرایند کلون سازی در شرکتی انجام گرفته که هنوز در هیچ کشوری به ثبت نرسیده است. به علاوه، هویت زن ۳۱ ساله ای که برای کلون سازی «حوا» کوچولو از سلول پوست او استفاده شد، فاش نشده است.

به عبارت دیگر، رئیس شرکت مخفی که «دایل» نام دارد هنوز هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده، اما از تولد چند نوزاد دیگر به همین شیوه خبر داده است.
به هر حال، تصورات نادرست باعث منع قانونی کلون سازی در اکثر کشورهای جهان شد. اما با توجه به این که کلون سازی انسان قابلیت های مثبت زیادی دارد، محققان تلاش می کنند به شیوه های مختلف راه را برای کلون سازی انسان به منظور اهداف درمانی هموار کنند.

کلون سازی انسان، دو کاربرد اصلی می تواند داشته باشد. کلون سازی برای تولید انسانی دیگر و کلون سازی برای تهیه سلول های بنیادی .سلول هایی که از تقسیم و تمایز آنها، سلول های مختلفی پدید می آیند، سلول های بنیادی نامیده می شوند. اغلب سلول های بدن پس از این که تمایز پیدا کردند(یعنی نقش زیستی خاصی را بر عهده گرفتند) نمی توانند به سلول های دیگری تبدیل شوند. برای مثال، سلول های کبدی نمی توانند به سلول های عصبی تبدیل شوند. اما سلول های جنینی می توانند به انواع سلول ها تبدیل شوند. در بخش هایی از پیکر انسان بالغ از جمله مغز استخوان، سلول هایی یافت می شوند که می توانند به برخی سلول های دیگر تبدیل شوند. در مغز استخوان، از این سلول ها انواع گلبول های سفید و گلبول های قرمز پدید می آیند. البته این سلول ها در حالت عادی نمی توانند به سلول های عصبی یا کبدی تبدیل شوند، اما در محیط کشت و با کمک مواد خاص می توان آنها را به سلول های دیگر تبدیل کرد. دانشمندان تلاش می کنند سلول های بنیادی را در بخش های مختلف بدن انسان شناسایی و در محیط کشت تکثیر کنند تا از آنها در امور درمانی بهره گیرند. برای مثال، گروهی از محققان، سلول های بنیادی به دست آمده از مغز استخوان را به سلول های عصبی تبدیل کرده اند. برخی نیز سلول های بنیادی را به سلول های خون تبدیل کرده اند. این سد شکنی علمی، امید حل مشکل انتقال خون را تقویت کرده است.

بهترین منبع برای تهیه سلول های بنیاد، جنینی است که مراحل اولیه رشد و نمو را طی می کند. یک راه تهیه چنین جنین هایی، کلون سازی سلول های پیکری است. برای این منظور، محققان هسته یک سلول پیکری را درون تخمکی جای دادند که هسته آن را تخلیه کرده بودند.

دو تخمک از هشت تخمکی که آنان استفاده کردند، تقسیم شدند و از آنها، جنین ۴ سلولی شکل گرفت که یکی از آنها تا مرحله ۶ سلولی پیش رفت.
اما محققان به علت منع قانونی که وجود دارد، از رشد آن جلوگیری کردند. آنان می گویند، اگر از این گونه تلاش ها حمایت شود، می توان جنین ها را تا مرحله ۱۰۰ سلولی در آزمایشگاه پرورش داد و از آنها سلول های بنیادی تهیه کرد. از این سلول ها می توان برای تهیه سلول های عصبی( جهت ترمیم بخش های تحلیل رفته مغز در بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر) سلول های تولیدکننده انسولین(برای پیوند زدن به افراد مبتلا به مرض قند) سلول های خون، سلول های ماهیچه قلب(برای ترمیم آسیب های حاصل از حمله قلبی) و حتی تولید یک اندام کامل بهره گرفت.

دانشمندان آمریکایی با استفاده از سلول های بنیادی برگرفته از جنین های کلون شده گاو، کلیه های کارآمدی پرورش داده اند. آنان با فراهم کردن محیط مناسب، این سلول ها را وادار کردند به سلول های کلیه تمایز پیدا کنند و سپس آنها را روی داربستی که به شکل کلیه بود، پرورش دادند. این کلیه ها به گاوهایی پیوند زده شدند که از لحاظ ژنتیکی یکسان بودند. به زودی کلیه ها تولید ادرار را آغاز کردند.

به تازگی، خالق دالی مجوز تولید جنین های آزمایشگاهی برای تهیه سلول های بنیادی را کسب کرده است. البته، وی برای تهیه این جنین ها از فرآیند «بکرزایی» بهره می گیرد. در این فرآیند که در برخی جانوران (مانند زنبور) معمول است، تخمک بدون انجام لقاح به جانور بالغی تبدیل می شود. انسان در حالت عادی توان بکرزایی ندارد. اما محققان توانسته اند با تحریک تخمک باعث تقسیم شدن آن و شکل گیری توده سلولی جنینی شوند.
توجه داشته باشید، جنین هایی که در آزمایشگاه تولید می شوند تا برای تهیه سلول های بنیادی قطعه قطعه شوند، در واقع توپی از سلول اند که بزرگ تر از نقطه ای که در پایان این سطر می آید، نیستند. چنین موجودی هیچ گونه اندامی ندارد، درک و احساس ندارد و هیچ یک از خصلت هایی را که به یک انسان نسبت داده می شود، ندارد. اگر چه برای چنین چیز کوچکی نیز از واژه «جنین» استفاده می شود، اما در واقع آن را می توان «تخمک فعال شده» نامید و این تصور ایجاد نشود که دانشمندان انسان های واقعی را قطعه قطعه می کنند.

خلاصه، این گونه فعالیت ها به تدریج تصویر منفی از کلون سازی در اذهان باقی مانده را تصحیح و راه را برای بهره گیری بیشتر از فواید کلون سازی انسان هموار خواهند کرد.*
* برای اطلاعات بیشتر در زمینه کلون سازی انسان می توانید به کتاب «شبیه سازی انسان» (نشر حکیمان، بهمن ۱۳۸۱) مراجعه کنید.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 7436 بار   |   دفعات چاپ: 2850 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 238 بار   |   0 نظر
شبیه سازی
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 66 queries by YEKTAWEB 4056