Home Home Information Contact Site Map Library English Site
بخش‌های اصلی
صفحه‌ی اصلی
شاگردان دیروز
تاریخ علم
آزمایشگاه علوم
نام‌آوران ایران
جهان جانوران
دانش‌آموز نوآور
بدن انسان
پرسش‌های علوم
سرزمین من
آن‌چه پسندیده‌اید
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
آخرین مطالب بخش
:: چه چیزی دختران را دختر می‌سازد؟
:: یوسف ثبوتی: بنیان‌گذار نخستین رصدخانه‌ی پژوهشی ایران
:: ابوالقاسم غفاری: هموارکننده‌ی راه آپولو
:: هفت‌سین چیست؟
:: آشنایی با پزشکان و داروشناسان بزرگ
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بیایید باکتری بخوریم
:: یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی
:: چرخه سوخت هسته‌ای
:: ناسا پایین‌ترین دمای جهان را می‌آفریند
:: 9 نکته درباره بچه‌ها که ممکن است ندانید
:: جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز
:: گرمای لپ‌تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد
:: مجموعه‌ی 6 جلدی گفت‌وگو درباره‌ی انرژی منتشر شد
:: نقش کتابخانه‌های دیجیتال چندرسانه‌ای در پیشرفت آموزش
:: ترویج علم با دانش‌نامه‌های الکترونیکی
سالارکتاب
سالارکتاب
با کتاب‌های سالاری آشنا شوید
:: وال‌ها، غول‌های دریاها ::
 | تاریخ ارسال: 1391/2/3 | 

وال‌ها، غول‌های دریاها


 وال‌ها شبیه ماهی‌ها به نظر می‌رسند، اما از پستانداران هستند. آن‌ها مانند دیگر پستانداران، بچه می‌زایند و به بچه‌های خود شیر می‌دهند. اغلب آن‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند. گاه این گروه‌ها به دلایل ناشناخته در ساحل دریا به گل می‌نشینند و می‌میرند. همچنین، نسل بسیار از وال‌ها به دلیل شکار بی‌رویه در خطر نابودی است.

 

  1. وال‌ها چگونه تنفس می‌کنند؟

وال‌ها مانند ما انسان‌ها از پستانداران هستند. بنابراین باید از هوا تنفس کنند. آن‌ها بارها به سطح آب می‌آیند و از راه یک یا دو سوراخ بر بالای سرشان تنفس می‌کنند. یک گونه از وال‌ها به نام وال عنبر، شیرجه‌‌‌زننده‌ی شگفت‌انگیزی است. این وال می‌تواند تا 2 ساعت نفس خود را نگه دارد و تا 2 کیلومتر شیرجه برود.

 

  2. والها چگونه غذا می‌خورند؟

بزرگ‌ترین وال‌ها با غربال‌کردن آب دریا، غذا به دست می‌آورند. آن‌ها آب را از ردیف‌هایی از صفحه‌های شانه‌مانند می‌گذرانند. پلانکتون‌ها و ماهی‌های کوچک در این شانه‌ها به دام می‌افتند تا وال آن‌ها را ببلعد. برخی وال‌ها، مانند وال عنبر، دندان دارند و ماهی و ماهی‌مرکب می‌خورند.

 

  3. والها چگونه زادآوری میکنند؟

وال‌ها بچه‌های خود را زیر آب دریا به دنیا می‌آورند. چون آن‌ها پستاندارهستند نیاز دارند از هوا تنفس کنند. بنابراین مادر یا خواهران نوزادان، آن‌ها را به آرامی برای نخستین تنفس به سطح آب هل می‌‌دهند. بچه‌ها از مادرشان شیر دریافت می‌کنند. این شیر بسیار غلیظ است، به غلیظی خمیردندان.

  

  4. چرا وال‌ها آواز می‌خوانند؟

وال‌ها جانوران پُرحرفی هستند. آن‌ها نعره می‌کشند، خُرخُر می‌کنند، جیغ می‌زنند و صداهای قلقل می‌سازند تا وال‌های دیگر را پیدا کنند و به آن‌ها پیام بفرستند. وال گوژپشت نر با صدای بلند آواز می‌خواند و گاهی برای چند ساعت یا چند روز آن را تکرار می‌کند. به نظر می‌رسد این رفتار را برای پیدا کردن همسر انجام می‌دهد.

 

  5. کدام وال بزرگ ترین جانور روی زمین است؟

وال کبود با 30 متر طول و 190 تُن وزن، بزرگ‌ترین جانور سیاره‌ی زمین است. طول آن به اندازه‌ی 18 بزرگسال است که پشت سر هم در یک ردیف شنا کنند. اما غذای دلخواهش جانورانی شبیه میگو به نام کریل است. طول هر کریل چند سانتی‌متر بیش‌تر نیست.

 

  6. آیا والها‌ به انسان‌ها آسیب می‌زند؟

وال‌ها جانوران آرام و بی‌آزار هستند. آن‌ها فقط جانوران بسیار کوچک را می‌خورند. جانورانی که وال‌ قاتل نامیده می‌شود، دلفین‌های بزرگ به نام اورکا‌ هستند. آن‌ها در گروه‌های خانوادگی زندگی می‌کنند و ماهی و دیگر جانوران آبزی را می‌خورند. اورکا‌ها به انسان‌ها آسیب نمی‌زنند.

 

  7. چرا وال‌ها به گِل می‌نشینند؟

گاهی وال‌ها گروهی به ساحل می‌آیند. هنوز نمی‌دانیم چرا آن‌ها این کار را انجام می‌دهند، اما مردم با مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها و تمیزکردن سوراخ تنفس از شن و آب می‌توانند به آن‌ها کمک کنند. برخی می‌کوشند آن‌ها را بار دیگر به دریا بازگردانند.

 

  8. چرا والها را شکار می ‌ کنند؟

در گذشته وال‌ها را برای به دست آوردن چربی آن‌ها شکار می‌کردند. چربی آن‌ها را به صورت روغن در چراغ روشنایی و برای روان‌کاری دستگاه‌ها به کار می‌بردند. برخی از استخوان‌های وال برای حفظ شکل در پوشاک زنانه به کار می‌رفت. اکنون وال‌ها را بیشتر برای گوشت آن‌ها شکار می‌کنند.

 

  9. چرا به تماشای وال‌ها می‌روند؟

بسیاری از جهانگردان اکنون با قایق به تماشای وال‌ها در زیستگاه طبیعی آن‌ها می‌روند. تماشای وال‌ها به مردم کمک می‌کند تا درباره‌ی این جانوران شگفت‌انگیز بیش‌تر بیاموزند و اطمینان یابند جاهای زندگی آن‌ها ایمن است. به دلیل شکار بیش از اندازه این جانوران در خطر نابودی هستند.

 

  10. چگونه از وال‌‌ها محافظت میکنند؟

برچسب‌های ویژه که به وال‌ها و دیگر جانوران دریایی وصل شده‌اند، پیام‌هایی به ماهواره‌ها بالای زمین می‌فرستند. دانشمندان با این پیام‌ها می‌تواند مسیر حرکت وال‌ها را دنبال کنند تا چیزهای بیش‌تری درباره‌ی آن‌ها بیاموزند و از آن‌ها بهتر محافظت کنند.


   برای آگاهی بیشتر:

روی تصویر زیر کلیک کنید. شما به یکی از صفحه‌های بنیاد ملی جغرافیا می‌رسید. روی دکمه‌ی Dive In کلیک کنید. در بخش مقایسه (Compare) وال‌ها را از نظر طول (Length) یا وزن (Weight) با جانوران دیگر یا ساخته‌های انسان مقایسه کنید. در بخش کالبدشناسی (Anatomy) با ساختمان درونی پیکر وال‌ها آشنا می‌شوید. در بخش رفتار (Behavior) چگونگی تغذیه، برقراری ارتباط، مهاجرت و تولیدمثل وال‌ها را ببینید. سرانجام در بخش خطرها (Threats) با عوامل آسیب‌رسان به وال‌ها آشنا شوید.

AWT IMAGE

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 106807 بار   |   دفعات چاپ: 3147 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 152 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4331